Dziecięca przygoda

Recenzja książki Pensjonat Muszelka. Nowi goście Fanny Joly

Recenzowana powieść francuskiej pisarki opowiada o przygodach Rózi i Jana-Alberta. Tytułowy Pensjonat Muszelka to hotel, w którym pracuje główny bohater, pomagając tacie. Rózia mieszka niedaleko, więc razem spędzają czas. Skutkuje to wieloma historiami. Niestety starsi czytelnicy przy nich się znudzą. Było tak w moim przypadku.

Książkę dostałam od rodziny, gdy byłam nastolatkiem, jednak teraz wydaje mi się, że nawet wtedy nie wczułabym się w akcję. Wolałam mroczniejsze klimaty lub gatunek fantasy.

Fabuła

Historia jest przedstawiona z perspektywy Jana-Alberta oraz Rózi. Większość czasu są oni razem, wspólnie przeżywając przygody. Zaciekawił mnie nawet jeden wątek w książce, niestety był on tylko małym fragmentem utworu. Podczas czytania nieraz zastanawiałam się czy nie porzucić lektury, bo stanowczo nie trafiała do mnie jako czytelnika. Trzymałam się jednak postanowienia, że co zacznę, to skończę.

Wątki wahają się między szukaniem przygód, chodzeniem do szkoły aż do rozwiązania zagadki z duchem. Są różne, jednak przez całą fabułę ciągnie się dziecinny tok rozumowania głównych bohaterów.

Postacie

Obydwoje bohaterowie są znacząco zróżnicowani. Rózia jest wysoką, atletyczną dziewczyną, która nie przepada za nauką. Jan-Albert przedstawia kujona, który jest niski, grubszy i stanowczo mądrzejszy od przyjaciółki.

Niestety postacie często zaznaczają, że są całkiem młode, co widać w sposobie ich myślenia, rozwiązywania przeszkód oraz zachowania. Przez to, że niektóre przeżywane przez nich przygody są całkiem śmiesznie, stanowczo częściej mnie irytowały.

Kulisy książki

Akcja rozgrywa się pomiędzy wakacjami a jesienią. W takim samym czasie czytałam książkę, więc lepiej czułam klimat rozgrywanych wydarzeń. Było to zdecydowanie na plus.

Jeśli jednak miałabym polecić tę książkę, to tylko dzieciom w wieku 8-10 lat. Może być też i młodszy czytelnik. Jednak im starsza będzie osoba czytająca powieść, tym mniej zżyje się z głównymi bohaterami.

Publikacja jest całkiem ciekawą lekturą, jednak stanowczo mnie znudziła. Wiele razy myślałam o rezygnacji z niej. Nie polecam jej szczególnie starszym czytelnikom, którzy w większości korzystają z tego bloga czytelniczego.

Opis bibliograficzny książki:
Autor: Fanny Joly
Tytuł: „Pensjonat Muszelka. Nowi goście”
Cykl: „Pensjonat Muszelka”, tom 2
Wydawnictwo: Znak
Miejsce i rok wydania: Kraków 2018

Więcej informacji:
„Pensjonat Muszelka. Nowi goście” – lubimyczytac.pl

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skip to content