Życie w utopii ukazane z drugiej strony

Recenzja książki Futu.re” Dmitry’a Glukhovsky’ego

Zanim przejdę do recenzji, pragnę poinformować, że powieść jest przeznaczona dla osób dorosłych.

Chyba prawie każdy z nas myślał o nieśmiertelności, świecie, w którym różnego rodzaju choroby są bardzo rzadkie, starzenie się to tylko mit, a życie przebiega jak świetna zabawa. Z początku może się wydawać, że „Futu.re” jest książką właśnie o tym, co napisałem powyżej, ale jest inaczej.

„Futu.re” jest powieścią, w której poznajemy świat z perspektywy strażnika porządku – swojego rodzaju policjanta. Świat z jego perspektywy wcale nie jest kolorowy. Utwór obfituje w różnego rodzaje emocje: od szczerej miłości do chęci zabicia swojego oprawcy. Podczas czytania możesz poczuć sympatię, żal, współczucie, gniew, a w niektórych przypadkach nawet życzyć wszystkiego, co najgorsze niektórym bohaterom.

Byłem zaskoczony, a momentami nawet zszokowany i zniesmaczony realizmem tej książki. Nie będę tego ukrywał, ale autor dość brutalnie i dosadnie przedstawia realia wykreowanego przez siebie świata. Choć w takiej wykreowanej przyszłości, pewnie dalekiej, być może my, a raczej nasi potomkowie, będziemy żyć.

Po przeczytaniu „Futu.re” zauważyłem pewną zależność, z którą chyba każdy się już spotkał. Wiedząc, że coś jest niekorzystne dla drugiej osoby, niejednokrotnie nie uprzedzamy jej o tym, ponieważ nas to bezpośrednio nie dotyczy.

Zakończenie skłania do refleksji na temat postępowania głównego bohatera. Można rozmyślać czy strażnik porządku postąpił właściwie, czy też popełnił nieodwracalny błąd. Jakie skutki poniesie za sobą ten czyn w przyszłości?

Zachęcam do sięgnięcia po tę pozycję ze względu na przedstawioną wizję przyszłości świata, dojrzałe podejście autora do tworzenia książki oraz szczegółowe i rozbudowane przedstawienie emocji, dzięki którym możemy bardziej przeżywać i mocniej odczuwać wraz z bohaterem opisane w książce wydarzenia.

Polecam również trochę porozmyślać nad lekturą – autor nie szczędzi nam do tego okazji – i życzę miłego czytania.

Opis bibliograficzny książki:
Autor: Dmitry Glukhovsky
Tytuł: „Futu.re”
Wydawnictwo: Insignis
Miejsce i rok wydania: Kraków 2015

Więcej informacji:
„Futu.re” – lubimyczytac.pl

Skip to content