Walka o duszę w świecie mordu

Recenzja książki „Nibynoc” Jay’a Kristoffa

„Nibynoc” to pierwsza część trylogii „Kroniki Nibynocy”, która intryguje od pierwszej linijki. Dosłownie.

Na świecie, w którym noc zapada raz w roku, w mieście wybudowanym na zwłokach zmarłego boga, Mia dokonuje swego pierwszego morderstwa. Przygotowywała się do niego przez 6 lat, od momentu, kiedy została sierotą. Jej ścieżka już dawno została splamiona krwią, ale nigdy nie podąża nią sama. Towarzyszy jej pewien cień, coś, co większość ludzi zapewne nazwałaby demonem, jednak ani ono, ani Mia nie wiedzą, czym dokładnie jest.

Sam autor przyznał, że pisząc „Nibynoc” porzucił powściągliwość od pomijanych przez większość pisarzy atrybutów śmierci. Jeśli wolisz mroczniejsze klimaty oraz nie przeszkadza ci odrobina brutalności i rozlewu krwi, jest to lektura odpowiednia dla ciebie. Polecam tę książkę każdemu, kto nie ma ochoty czytać o dobrych uczynkach i ratowaniu świata.

Przyznam, że mnie do jej zakupu i przeczytania skłoniła ładna okładka oraz wydanie w twardej oprawie. Nie zawiodłem się. Szczególnie spodobał mi się w niej nastrojowy świat przedstawiony oraz nieprzewidywalna fabuła. Mimo obecności pewnego motywu, z którym już się spotykałem, niespodziewane czyny protagonistki i zwroty akcji zaskakiwały mnie bezustannie. Interesującą nowością były dla mnie niebanalne przypisy autora, w których często w zabawny sposób wyjaśniał swoje metafory i  neologizmy.

Chciałbym również zwrócić uwagę na znakomite dopasowanie wyglądu zewnętrznego książki  do jej fabuły. Wolumin „Nibynocy” ma boki zabarwione na bordowo, co bardzo dobrze odzwierciedla klimat akcji, a na okładce znajduje się postać, która faktycznie może znajdować się w jej świecie. Zaznaczę tu, iż nierzadko zdarzają się przypadki, gdy ilustracja na okładce jest niezwiązana z treścią lektury.

Uważam, że „Nibynoc” jest świetna  pod praktycznie każdym aspektem. W publikacji nie brakuje humoru, uczuć ani wątków skłaniających do przemyśleń.

Jednym z nich jest usiłowanie zachowania człowieczeństwa przez główną bohaterkę, które traci na każdym kroku.

W końcu jak tu pozostać przy granicy moralności, gdy jest się wyznawcą religii błogosławionego morderstwa?

Opis bibliograficzny książki:
Autor: Jay Kristoff
Tytuł: „Nibynoc”
Wydawnictwo: Wydawnictwo MAG
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2017

Więcej informacji:
„Nibynoc” – lubimyczytac.pl

Skip to content