W krainie przyszłości

Recenzja książki „Igrzyska śmierci” Suzanne Collins

„Igrzyska śmierci” to książka autorstwa Suzanne Collins. Jest pierwszą częścią trylogii. W 2020 roku powstał prequel tej powieści pt. „Ballada ptaków i węży”. Bestsellerowa publikacja amerykańskiej pisarki doczekała się świetnej ekranizacji.

Akcja dzieje się w kraju o nazwie Panem, powstałym na zgliszczach Ameryki Północnej. Kraj podzielony jest na 12 dystryktów oraz Kapitol, czyli stolicę państwa. W publikacji pojawiają się m.in. wątki miłosne. Jeśli takie lubisz, zachęcam do lektury.

Pierwszy raz z fragmentem tej książki zetknąłem się w ósmej klasie w podręczniku do języka polskiego. Moją uwagę zwrócił motyw poświęcenia głównej bohaterki Katniss.

Drugim głównym bohaterem jest Peeta – przyjaciel Katniss z jej dystryktu. Katniss poznajemy już na początku powieści, Peetę zaś w momencie wyboru tzw. trybutów, którzy walczą na śmierć i życie.

Tytułowe „Igrzyska śmierci” to nic innego jak organizowane co roku igrzyska upamiętniające bitwę, podczas której trzynasty dystrykt został zrównany z ziemią. Przed igrzyskami są wybierane dwie osoby – trybuci, ale nikt nie chce dołączyć do ich grona. Gdy masz 12 lat, masz małą szansę wylosowania i dołączenia do trybutów. Jest tylko jeden los z twoim imieniem i nazwiskiem. Gdy jesteś starszy, warunki wyboru ulegają zmianie.

W tytule pojawia się również słowo „śmierć”, które oznacza, że z 24 trybutów (po dwóch z każdego dystryktu) tylko jeden może przeżyć. Jeżeli zaintrygował Cię ten wątek, sięgnij po książkę.

Powieść czyta się z zapartym tchem. Mnie tak wciągnęła, że nie mogłem się od niej oderwać. Polecam ją osobom, które: lubią czytać, poszukują dodatkowej lektury, zaintrygowała moja recenzja.

Jeżeli „zjadasz” książki, to uważaj – ta książka może „zjeść” Ciebie.

Opis bibliograficzny książki:
Autor: Suzanne Collins
Tytuł: „Igrzyska śmierci”
Seria: „Igrzyska śmierci”, tom 1
Wydawnictwo: Media Rodzina
Miejsce i rok wydania: Poznań 2009

Więcej informacji:
„Igrzyska śmierci” – lubimyczytac.pl

Skip to content