Starcie wielkich umysłów

Recenzja książki „Ucieczka z zamku Falaise” Johna Flanagana

O książce

„Ucieczka z zamku Falaise” to 16. i ostatni, aktualnie dostępny, tom serii „Zwiadowcy”. Opublikowany został w Polsce w październiku 2021 roku przez Wydawnictwo Jaguar z siedzibą w Warszawie. Przetłumaczyła go na język polski Małgorzata Kaczarowska. Flanagan zadedykował tę książkę pamięci swojego brata – Petera Flanagana, zmarłego w roku 2019.

Próba uratowania gallijskiego księcia zakończyła się fiaskiem. Czy zwiadowcy zawiedli? A może nieszczęśliwe zrządzenie losu pozwoliło Lassigny’emu przejrzeć ich plany? W każdym razie Will siedzi teraz w więzieniu ze swoją uczennicą. Lassigny próbuje ich wykorzystać do przejęcia tronu Galli oraz prawdopodobnie ataku na Araluen. Rozpoczyna się wielka potyczka umysłów. Kto ją wygra? Komu uda się przechytrzyć drugą stronę i wygrać to starcie? I co w tym wszystkim stanie się z Gilesem?

Moja opinia

Według mnie ta część opowieści o zwiadowcach jest świetna, jednak i jej nie udało się przebić wydarzeń opisanych w „Klanie Czerwonego Lisa” oraz „Pojedynku w Araluenie”. Mimo znikomej ilości walki, książka była pełna akcji i napięcia. Zamiast mieczy tutaj w starciu udział brały umysły zbuntowanego barona i zwiadowców. Poziom, w jakim bohaterowie byli w stanie wejść w umysł drugiej strony, wymuszał szacunek dla ich umiejętności, bez względu na to, po której stali stronie.

Pojedynek praktycznie nieuzbrojonej Maddie z rycerzem w pełnej zbroi trzymał w napięciu, jednak według mnie większe napięcie wywierało oczekiwanie na pojedynek.

Niestety, nie da się pisać o tej książce w samych superlatywach. Nie wiem, czy można nazwać to wadą, ale kończąc czytanie „Ucieczki z zamku Falaise” czułem się przytłoczony wszystkimi intrygami i opisaną wojną umysłów. Zakończenie powieści spowodowało też, że na chwilę pojawiła się we mnie nadzieja związana z tajemniczym towarzyszem zwiadowców, jednak szybko zniknęła.

Chociaż chcę, to nie mogę zdradzić wszystkiego, żeby nie popsuć wam zabawy. Mogę natomiast ujawnić jedną rzecz. Przez praktycznie całą książkę nawet na chwilę nie przyjdzie wam do głowy jej zakończenie. Osobiście w ogóle nie przypuszczałem, że opisana historia może zakończyć się w przedstawiony sposób.

Zaciekawiłem? Przeczytaj, a nie pożałujesz. Jeśli jesteś już po lekturze poprzednich części, to jestem pewien, że do przeczytania tej, nie muszę cię namawiać.

Opis bibliograficzny książki:
Autor: John Flanagan
Tytuł: „Ucieczka z zamku Falaise”
Seria: „Zwiadowcy”, księga 16
Wydawnictwo: Wydawnictwo Jaguar
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2021

Więcej informacji:
„Ucieczka z zamku Falaise” – lubimyczytac.pl

Skip to content