Rozwój emocjonalny – podsumowanie Dale F. Hay

Recenzja książki „Rozwój emocjonalny od niemowlęctwa do dorastania. Kierunki rozwoju kompetencji emocjonalnych i problemów emocjonalnych” Dale F. Hay

O książce

Książka „Rozwój emocjonalny od niemowlęctwa do dorastania. Kierunki rozwoju kompetencji emocjonalnych i problemów emocjonalnych” Brytyjki Dale F. Hay napisana jest językiem urzędowym. Zawiera przegląd różnych aspektów rozwoju emocjonalnego od niemowlęctwa do okresu dojrzewania oraz ich podsumowanie. Autorka omawia chronologicznie pojawiające się poszczególne emocje i związane z nimi teorie. Mimo oficjalnego języka, publikację (wydaną 1 stycznia 2021 r. przez wydawnictwo Difin) czyta się całkiem przyjemnie.

Zawartość

Podzielone na rozdziały opracowanie zawiera opisy poszczególnych emocji. Opiera się na modelu rozwoju emocjonalnego Katherine Banham Bridges z 1932 r. Dowiadujemy się z niego, w jakiej kolejności pojawiają się emocje, poznajemy pojęcie niemowlęcego temperamentu i uczymy się, w jaki sposób na jego podstawie przewidzieć problemy, które mogą pojawić się u dziecka w przyszłości.

palce
Źródło: https://pixabay.com/pl/photos/wyrównaj-palce-palce-wskazujące-ręce-71282/

Hay w swojej publikacji podsumowuje badania z zakresu rozwoju emocjonalnego. Przytacza przykłady zarówno za, jak i przeciw postawionym teoriom. Zbiór ten jest niezwykle ciekawy i opisuje rozwój takich emocji jak: niepokój i wstręt, strach i lęk, radość i uniesienie, miłość i zazdrość, empatia czy wstyd i poczucie winy. Autorka w swoim tekście odwołuje się nie tylko do teorii wysnutych przez innych psychologów i psychiatrów, ale też do badań i testów wykonanych na dzieciach.

Polegały one między innymi na obserwacji zachowań dziecka w różnych sytuacjach czy sprawdzaniu jego reakcji na obcych w obecności matki i podczas jej braku. Nagrodą za wykonane zadanie była ładna lub brzydka zabawka.

W końcowej części książki brytyjska pisarka określa schemat Bridges jako prawidłowy. Uważa jednak, że zawiera za mało szczegółów, co również argumentuje.

Moja opinia

Moim zdaniem, jest to niezwykle ciekawe opracowanie, warte przeczytania. Dowiedziałem się z niego m.in., w jaki sposób i dlaczego u dzieci pojawiają się poszczególne emocje.

Lektura tej publikacji może sprawić, że lepiej zrozumiemy dzieci i ich potrzeby, a także będziemy w stanie wcześniej zauważyć, że coś niepokojącego z nimi się dzieje. Autorka zaznacza jednak, że zachowania odbiegające od normy nie są jednoznaczną oznaką problemów psychicznych dziecka. Opisuje też jak wielki wpływ na rozwój malucha ma jego otoczenie. Co mnie zaskoczyło – czasem jest on większy niż wpływ genów.

Szczerze polecam książkę każdemu, kto interesuje się psychologią.

Opis bibliograficzny książki:
Autor: Dale F. Hay
Tytuł: „Rozwój emocjonalny od niemowlęctwa do dorastania. Kierunki rozwoju kompetencji emocjonalnych i problemów emocjonalnych”
Wydawnictwo: Difin
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2021

Więcej informacji:
„Rozwój emocjonalny od niemowlęctwa do dorastania. Kierunki rozwoju kompetencji emocjonalnych i problemów emocjonalnych” – lubimyczytać.pl

Skip to content