Zło – jednemu znajomy, drugiemu wróg, a trzeciemu bóg

Recenzja książki „Plaga” Elli Raj

Cząstka zła znajduję się we wnętrzu każdego człowieka. Niektórzy jej nadużywają, część ją zwyczajnie pielęgnuje, natomiast większość skrzętnie ją ukrywa pod płaszczem pozornie nieskalanej moralności. Jej istnieniu nie można zaprzeczyć, gdyż jest samorzutnym owocem posiadania rozumu i wolnej woli. Cichy głos żądzy destrukcji odzywa się w każdym z nas i osobiście uważam, iż sporadyczne doglądanie tego mrocznego odłamka ludzkiej natury nie jest wcale wołaniem o anatemę. Doskonałym zaś sposobem na zaspokojenie go jest przeczytanie książki „Plaga”.

W stolicy Syllonu, zwanej Upadłym Miastem, zepsucie szerzy się niczym zaraza na wojnie. Na jej uliczkach króluje patologia, degeneracja, manipulacja i zdrada; nie ma tu miejsca dla dobrych ludzi. Nastoletni Norgal, posiadający nadzwyczajny talent do nekromancji, szkoli się pod okiem swego wuja na profesjonalnego nekromantę. Wychowywany w hermetycznym środowisku pozbawionym uczuć, za towarzystwo ma jedynie rozkładające się trupy, na których trenuje tę jakże humanitarną sztukę. Z pewnością nie zostanie bohaterem ratującym porwane księżniczki, nieprawdaż?

Uniwersum „Ucznia nekromanty” jest przesycone magią. Mnogość ras, zaczarowanych przedmiotów, odmian magicznych talentów oraz rodzajów nieumarłych wywołała we mnie podziw dla twórczych możliwości autorki. Gdy zdałem sobie sprawę, że granice jej wyobraźni prawdopodobnie nie istnieją, pomyślałem, że trudno będzie przewidywać następujące w książce wydarzenia. I ku mej satysfakcji, faktycznie tak się zdarzyło. Wielowątkowa akcja tejże powieści była absolutnie nieprzewidywalna, co jeszcze bardziej wzmocniło mą fascynację tym uniwersum. Ponadto przynależność tego dzieła do gatunku dark fantasy dodaje mu dodatkowego mrocznego smaku, który jednak nie każdemu może przypaść do gustu.

W książce brakuje wyraźnego podziału na dobro i zło, co moim zdaniem idealnie odzwierciedla naturę jej świata przedstawionego. Bohaterowie wcale nie chcą usilnie czynić zła, lecz zwyczajnie robią to, czego nauczyło ich otoczenie. Wszak jak może czynić dobro ktoś, kto nigdy go nie zaznał? Mimo świadomości tego, niektóre sceny w „Uczniu nekromanty” są dość mocno odpychające, dlatego odradzam sięgania po niego osobom młodszym i wrażliwym. Kazirodztwo, gwałty, manipulacje, niewola; wszystkie kurtyny ze sceny naszej brutalnej rzeczywistości są w tej powieści opuszczone. Jednakże ten, kto zna zasięg okrucieństwa naszego świata, nie wzdrygnie się tu przed niczym.

Pomijając mroczne aspekty „Ucznia nekromanty”, książkę czyta się łatwo i przyjemnie. Język, jakim posługuje się Ellia Raj jest bardzo prosty i współczesny, a opisy są szczegółowe, co bardzo pomaga przy wizualizacji akcji. Warto wspomnieć, że w powieści nie ma klarownego antagonisty, dzięki czemu mamy duże pole do własnych przemyśleń na ten temat. Muszę przyznać, że niezwykle często przyłapywałem się na myśleniu o tej książce. Dostarczyła mi naprawdę sporo rozrywki, a wyobraźnia autorki, jak już wcześniej wspominałem, nieraz mnie zaskoczyła. Ponadto bohaterowie są świetnie wykreowani, a w szczególności Mistrz, który jest moim faworytem.

„Plaga” jest pierwszym tomem cyklu „Uczeń nekromanty”, a także debiutem polskiej autorki, Elli Raj, który uważam za ogromny sukces. Naprawdę podziwiam i szanuję tę pisarkę za wysiłek włożony w stworzenie tak ogromnego i niezwykłego uniwersum, a jeszcze dodatkowe punkty otrzymuje ona ode mnie za fakt, że – po nie do końca udanym pierwszym wydaniu książki – nie poddała się, lecz przepisała swą powieść całkowicie od nowa i opublikowała jako drugie wydanie (którego dotyczy niniejsza ecenzja). Świadczy to o niebywałym przywiązaniu autorki do swego dzieła. Co ciekawe, z wykształcenia jest ona między innymi grafikiem i okładkę książki zaprojektowała samodzielnie. Naprawdę to doceniam.

Opis bibliograficzny książki:
Autor: Ella Raj
Tytuł: „Plaga”
Seria: „Uczeń nekromanty”, t. 1
Wydawnictwo: HM
Miejsce i rok wydania: Wojkowice 2021

Więcej informacji:
„Plaga” – lubimyczytac.pl

Skip to content