Detektywi w Wirtualiach

Recenzja książki „Gamedec. Granica rzeczywistości” Marcina Sergiusza Przybyłka

„Gamedec. Granica rzeczywistości” jest to książka z serii „Gamedec” polskiego pisarza, z zawodu lekarza, Marcina Sergiusza Przybyłka. Główna postać powieści to Torkil Aymore, którego zawodem jest Gamedec – Game Detective. Zajmuje się on rozwiązywaniem zagadek w wirtualnej rzeczywistości.

Warto zaznaczyć, że aby dostać się do tego świata potrzebne jest urządzenie, rejestrujące każdy sygnał neuronalny z naszego mózgu. Oznacza to również, że nie jesteśmy zdolni do poruszenia się ani poczucia własnego ciała bez uprzedniego wyjścia z tego świata i wyłączenia urządzenia.

Z racji tego, że często takie „wypady” potrafią trwać od kilku godzin do chociażby całego tygodnia, stworzono również nanotechnologię, która spowalnia ludzki metabolizm na czas zanurzenia.
Ma to zapobiec wygłodzeniu ciała oraz ewentualnej śmierci.

Ocena

Świat, jaki Przybyłek stworzył jest naprawdę gigantyczny i różnorodny. „Gamedec. Granica rzeczywistości” to jeden z niewielu przypadków, w którym poczułem czystą ciekawość względem tego uniwersum.

Powieść jest bardzo dobra, ale myślę, że nie ceniłbym jej aż tak bardzo, gdyby nie prequel „Gamedec. Love & Hate”, z którego dowiadujemy się, dlaczego Torkil został Gamedec’kiem, o jego przeszłości oraz o wielu wątkach, które jeszcze bardziej rozwijają ten świat.

W recenzji skupiłem się głównie na światotwórstwie, gdyż świat, jaki tu spotkamy jest naprawdę dobrze napisany i przemyślany. Jestem skłonny porównać poziom światotwórstwa w „Gamedecu” z tym, który jest w „Panie Lodowego Ogrodu” Jarosława Grzędowicza. W obu przypadkach jest to świetnie wykonana praca.

Ostatnio zdobyłem pozostałe książki z serii „Gamedec” i mimo że mam jeszcze wiele książek do przeczytania, to właśni tę serię chcę przeczytać najbardziej. Powieść oceniam na 9/10 – wyżej niż „Pana Lodowego Ogrodu”, ponieważ immersja, jaką przeżyłem czytając ją, sprawiła że prawie przegapiłem autobus kierujący się w stronę mojego domu.

Opis bibliograficzny:
Autor: Marcin Sergiusz Przybyłek
Tytuł: „Gamedec. Granica rzeczywistości”
Seria: Gamedec”, tom 1
Wydawnictwo: Rebis
Miejsce i rok wydania: Poznań 2016

Więcej informacji:

Gamedec. Granica rzeczywistości – lubimyczytac.pl

Skip to content