Przygody i przeszkody na drodze do legendy

Recenzja serii książek „Zwiadowcy” Johna Flanagana

Dlaczego recenzja serii książek, a nie jednego tomu?

„Zwiadowcy” to seria składająca się z 16 ksiąg i dwóch nieposiadających numeru tomów miniserii „Zwiadowcy. Wczesne Lata”. Aktualnie jestem w trakcie czytania księgi 14. „Zwiadowcy. Pojedynek w Araluenie”, więc najlepiej, według mnie, będzie napisać coś o całej serii.

Seria rozpoczyna się tomem „Ruiny Gorlanu”, wydanym w Polsce w 2009 roku. Trafiłem na nią w bardzo ciekawy sposób. Przyszedłem do biblioteki z zamiarem wypożyczenia „Wiedźmina”, los chciał, że pierwszy tom był już wypożyczony. Za radą bibliotekarki przeczytałem pierwszy tom „Zwiadowców”. Nie żałuję, a nawet cieszę się, że nie zastałem wtedy Geralta.

Powieść opowiada historię młodego Willa i jego przyjaciół, ludzi z domu dziecka, którzy w swojej przyszłej dziedzinie nie mają sobie równych w całym królestwie.

Czytając te książki, mamy możliwość obserwowania jak młody chłopiec, za sprawą ciężkiej pracy, odrobiny szczęścia i wsparcia przyjaciół staje się legendą. Mamy okazję poznać Halta, legendarnego członka korpusu i mentora Willa.

Seria przepełniona jest przygodą i niebezpieczeństwem, dynamiczną i trzymającą w napięciu akcją. Pokazuje, jak droga do władzy może zniszczyć człowieka. Mówi o zdradzie, ale też o przyjaźni i miłości.

Co do moich wrażeń…

Osobiście, motyw Morgaratha (wojownika władającego hordą potworów) średnio mi się spodobał, za to bardzo przypadły mi do gustu wątki związane z Malcolmem (czarnoksięźnikiem z północy) i cesarzem Shigeru (władcą Nihon-Ja).

Wyjątkowo mocno zaciekawiły mnie ostatnie wydarzenia opisane w części „Klan Czerwonego Lisa”, na tyle mocno, że gdy skończyłem ją czytać, nie mogłem się doczekać aż wypożyczę następny tom.

Zaciekawiłem? Przeczytaj pierwszy tom, a nie przestaniesz czytać kolejnych – dopóki nie ukończysz ostatniego. Przygody Willa, jego podróż na drodze do bohatera podsuwa myśl, którą niektórzy już pewnie słyszeli – nieważne jak zaczyna się twoja historia, ważny jest ciąg dalszy i to, co w nim napiszesz.

Opis bibliograficzny serii książek:
Autor: John Flanagan
Tytuł serii: „Zwiadowcy”, księgi 1-14
Wydawnictwo: Wydawnictwo Jaguar
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2009-2018

Więcej informacji:
„Zwiadowcy” – lubimyczytac.pl

Skip to content