Przygody człowieka z problemami psychicznymi

Recenzja książki „Legion. Wiele żywotów Stephena Leedsa” Brandona Sandersona

Na początku chcę zaznaczyć, że jest to powieść science fiction, a nie naukowa, opisująca problemy psychiczne. Taka mała uwaga, żeby nie było nieporozumień.

Kiedy pierwszy raz przeczytałem opis tej książki, można powiedzieć, że odebrało mi mowę. Nigdy bym nie pomyślał, aby w taki sposób wykorzystać chorobę psychiczną na podstawę do powstania publikacji. A fakt, że napisał to Brandon Sanderson sprawił, że musiałem ją kupić.

Trochę słów o fabule: główny bohater ma problemy psychiczne – tworzy kolejnych „wymyślonych” ludzi, których nazywa „aspektami”. Odpowiadają oni poszczególnym dziedzinom wiedzy, które chce przyswoić. Upraszczając, jeśli pragnie zdobyć wiedzę z psychologii, wystarczy że przeczyta trochę o niej i stworzy nową halucynację psychologa. Jak taka osoba może żyć w społeczeństwie, utrzymywać się i swoje aspekty? Stephen Leeds wykorzystuje swoje zdolności, aby pomagać innym rozwiązywać problemy, oczywiście za odpowiednią opłatą.

Sanderson jest znany z tego, że potrafi trafnie przedstawić i wyjaśnić świat i jego zasady. Tak też jest w tym przypadku. Według mnie autor dosyć dobrze wytłumaczył zasadę działania „mocy” Stephena, choć zbyt mało miejsca poświęcił jego przeszłości dotyczącej sposobu ujarzmiania „widm”.

Chcę poruszyć jeszcze temat okładki, ponieważ wydaje się on dosyć istotny. Przedstawia ona zwykłego człowieka w dresowej bluzie z kapturem, widocznego tylko do połowy w osi pionowej. Druga połowa składa się z tysięcy, może milionów, odłamków układających się w sposób, jakby ten człowiek rozpadał się z jednej strony. Na kilku lepiej widocznych kawałkach widać fragmenty twarzy z oczami. Dopasowanie okładki do treści książki jest wręcz idealna i skłania do refleksji.

Powieść nie jest długa, ponieważ liczy tylko trochę ponad 300 stron. Gorąco polecam ją przeczytać, ponieważ mimo fantastycznej natury psychologicznej głównego bohatera znajdują się w niej dyskretnie ukryte porady psychologiczne, które każdemu mogą się przydać. I przy okazji nie będziecie się nudzić.

Opis bibliograficzny książki:
Autor: Brandon Sanderson
Tytuł: „Legion. Wiele żywotów Stephena Leedsa”
Wydawnictwo: Mag
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2019

Więcej informacji:
„Legion: Wiele żywotów Stephena Leedsa” – lubimyczytac.pl

Skip to content