Przeznaczenie nie zawsze pisze dobre zakończenia

Recenzja książki „Nocna droga” Kristin Hannah

Mała wyspa na jeziorze. Dotrzeć tam można tylko poprzez autostradę lub prom z Seattle.

Wyspa Sosnowa była spokojnym miejscem. Wszyscy się znali, matki wspomagały się w wychowywaniu dzieci. Pośród tej nieznanej sąsiedzkiej atmosfery znalazła się Lexi, dziewczynka niekochana przez matkę, porzucona na pastwę losu. Za każdym razem, gdy udało się znaleźć bohaterce dobrą rodzinę, jej rodzicielka-narkomanka zaraz obracała wszystko w popiół i gruz.

„Czym jest rodzina?” – to pytanie plątało się po głowie młodej Alexy Baill, gdy jechała do cioci, której nie znała. Wyspa Sosnowa dała jej szansę na doświadczenie prawdziwych uczuć, relacji i zachowań. Jej nowa opiekunka Eva stworzyła jej namiastkę domu, ale to rodzina Farraday’ów zakorzeniła się w sercu. Mia została najlepszą przyjaciółką, jej bliźniak Zach – ukochanym, Jude – prawie matką.

Ale czy szczęście może trwać wiecznie? Katastrofa czyha tuż za rogiem, a konsekwencje są nie do pomyślenia

Jude Farraday ze wszelkich sił starała się, by jej dzieci miały jak najlepsze dzieciństwo i start w dorosłe życiu. Nadzorowała ich zajęcia, prace domowe, imprezy i życie towarzyskie. Zapewniła im najlepsze warunki do rozwoju. Była nadopiekuńcza, ale z ważnego powodu – już kiedyś straciła dziecko. Czy mogła ochronić bliźniaki przed każdym niebezpieczeństwem?

„Nocna droga” od samego początku złapała mnie za serce i nie puszczała aż do ostatniego słowa. Tematy poruszane w tej książce mogą dać wiele do myślenia nie tylko dla naszego, ale także dla starszego, pokolenia.

Można powiedzieć, że powieść jest uniwersalna. Przeglądając poruszane w niej tematy – od życia rodzinnego do pokuty – każdy może znaleźć rady dla siebie.
Książka jest także urzeczywistnieniem młodzieżowego życia i nawyków nastolatków. Mówi o zagrożeniach, wynikających z częstej lekkomyślności lub brawury, ale także pokazuje, że nie należy całkowicie zaniechać wszelkich zabaw. Bo czym by był człowiek bez rozrywki? Oczywiście wszystko z umiarem i zdrowym rozsądkiem.

Z czystym sumieniem mogę polecić książkę jako przyjemną lekturę lub wyciskacza łez, prowadzącego do katharsis. Jest napisana prostym językiem i zawiera uniwersalny pogląd na oba różne, ale jednocześnie tak bliskie sobie, światy.

Opis bibliograficzny książki:
Autor: Kristin Hannah
Tytuł: „Nocna droga”
Wydawnictwo: Świat Książki
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2020

Więcej informacji:
„Nocna droga” – lubimyczytac.pl

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skip to content