Dalszy ciąg przygód Belli i wampirów

Recenzja książki „Przed świtem” Stephenie Meyer

Nadszedł już czas na zrecenzowanie dla Was ostatniej już części sagi o Belli i wampirach. Najczęściej wracam do najlepszych fragmentów właśnie tej książki.

Jest ona inna niż poprzednie, ponieważ różni się od nich sposobem narracji. Choć pozostaje pierwszoosobowy, jest prowadzony nieco inaczej. Poznajemy świat Jacoba, który przeplata się ze wspomnieniami Belli. Możemy zgłębić jego punkt widzenia, odczucia, myśli i refleksje na temat dziejących się wydarzeń. Przedstawia on nam codzienność sfory z La Push, która jest odmienna od ludzkiego czy nawet wampirzego stylu życia.

Jake podejmuje najważniejszą decyzję, która jest niezrozumiana przez rodzinę i z pozoru po prostu głupia. Łamie prawo watahy, jednak skutkiem tego jest nieprzewidziane szczęście.

Parę miesięcy wcześniej spotykamy Bellę przygotowującą się do spędzenia wieczności z ukochanym. Oczywiście każdy czytelnik miał przeczucie, że dokładnie tak to się skończy. Chwile radości przerywa niespodziewany „gość”, przez którego świat istot nadnaturalnych z Forks obróci się o 180 stopni. Latami budowany pokój zachwieje się. Razem ze śniegiem spadnie groza na całą wampirzą rodzinę, która będzie potrzebowała sojuszników do walki z wrogiem.

Filmową wersję „Przed świtem” w reżyserii Billa Condona podzielono na dwie części, ze względu na jej długość. Gdy pierwszy raz zobaczyłem wersje filmowe wszystkich części, wydawały mi się wiernym odwzorowaniem oryginału. Teraz zauważam więcej różnic na korzyść książek.

Powieść „Przed świtem” jest moją drugą ulubioną publikacją Stephenie Meyer i bardzo ubolewam nad tym, że nie będzie kontynuacji głównej sagi. Dzięki niej jeszcze raz możemy przenieść się do świata wampirów łamiących stereotypowe przekonania o potworności ich gatunku. Autorka napisała dwie części „Zmierzchu” oczami Edwarda, czyli „Słońce w mroku”, a także „Drugie życie Bree Tanner”, również umiejscowione w tym świecie.

Książką numer jeden jest dla mnie „Życie i śmierć. Zmierzch opowiedziany na nowo” Stephenie Meyer. Jej recenzja pojawi się za jakiś czas. Serdecznie polecam wszystkim sagę „Zmierzch”, bo choć jest romansidłem ma w sobie to „coś”, czyniące ją bestsellerem.

Opis bibliograficzny książki:
Autor: Stephenie Meyer
Tytuł: „Przed świtem”
Seria: „Zmierzch”, tom 4
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Miejsce i rok wydania: Wrocław – Poznań 2012

Więcej informacji:
„Przed świtem” – lubimyczytac.pl

Skip to content