Powrót do dzieciństwa – do Narnii

Recenzja książki „Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa” Clive’a Staples’a Lewis’a

Każdy z nas ma przedmioty lub miejsca, które kojarzą mu się z dzieciństwem. W moim wypadku są to książki fantasy, a wśród nich znalazły się „Opowieści z Narnii”. Po wielu latach stwierdziłem, że to odpowiedni moment, by wrócić do Narnii i zobaczyć, jak przeżyję ten powrót.

Samo wydanie książki jest całkiem stare, a pożółkłe strony sprawiają, że czuję jakbym czytał naprawdę starą, klimatyczną historię. Pozytywnie zaskoczyły mnie obrazki pojawiające się gdzieniegdzie, które urozmaicają samą treść. Pierwsza część przygód w Narnii jest wyjątkowo krótka, na dodatek czyta się ją bardzo szybko. Choć nieczęsto czytam całe książki na raz, z tą mi się to udało.

Gdyby jeszcze ktoś nie znał „Opowieści z Narnii” – C.S. Lewis przedstawia historię czwórki rodzeństwa, które przez pozornie zwyczajną szafę przedostaje się do niezwykłej krainy zwanej Narnią, w której panuje wieczna zima. Lewis w historii zawarł mnóstwo alegorii do swoich poglądów, m.in. do historii chrześcijan, co sprawia, że poza samą historią w tej książce mamy również zawarte uniwersalne wartości.

Podsumowując: powrót do tej lektury był dla mnie tym samym, czym dla bohaterów odkrycie magicznego świata Narnii. Dobrze jest od czasu do czasu oderwać się od rzeczywistości i pozwolić sobie na wręcz dziecięcą zabawę. Polecam „Opowieści z Narnii” każdemu, kto interesuję się fantastyką, a jeszcze ich nie przeczytał, istny klasyk!

Opis bibliograficzny książki:
Autor: Clive Staples Lewis
Tytuł: „Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa”
Seria: „Opowieści z Narnii”, t. 1
Wydawnictwo: Wydawnictwo Media Rodzina
Miejsce i rok wydania: Poznań 2002

Więcej informacji:
„Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa” – lubimyczytac.pl

Skip to content