Tylko, żeby nie było poprawki z matury

Recenzja książki „Poprawka z matury. Aby dorosłe dzieci naprawdę dorosły” Ewy Woydyłło

Mając na koncie wiele przeczytanych książek, głównie zagranicznych autorów, jestem pozytywnie zaskoczona książką „Poprawka z matury” autorstwa polskiej terapeutki Ewy Woydyłło.

Sam tytuł mówi mało… O co może chodzić? Czy są to wskazówki, jak poradzić sobie z faktem niezdanej matury? Może zadanka z matmy? Jak się nauczyć rachunku różniczkowego w kilka godzin od podstaw? Niestety tutaj muszę Cię rozczarować. Rachunku różniczkowego przy pomocy tej książki się nie nauczysz. Wiem, też jest mi z tego powodu przykro. Jedyne co można zrobić to poddać poniższy wzór refleksji(dobry do rozkmniny przed spaniem): 

ciężkie dzieciństwo + x = pogodne życie. 

Jak widać, matematyki trochę jest, jednak nie jest to główny przedmiot rozważań autorki.

W głównej mierze Ewa Woydyłło przedstawia historie swoich czytelników, a także własne przemyślenia, poparte wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Równocześnie nie można określić, o czym dokładnie jest ta książka. Porusza ona trudne tematy dotyczące m.in. DDA, porzucenia przez biologicznych rodziców, słów rodzica, które mogą bardzo zranić dziecko. 

Każdy rozdział jest inny. Jeden potrafi sprawić, że serce rośnie, drugi – że jest Ci smutno, ale nie na długo. Pomimo to, że uświadomisz sobie, co jest nie tak, autorka nie pozwala Ci w tym trwać. Pragnie, byś wzbijał się na wyżyny swojego optymizmu mimo trudności. 

Dla kogo jest ta książka? Uważam, że dla wszystkich. Dla tych, którzy żyją pełni optymizmu, pomimo trudnych wyzwań, jak i dla tych, którym życie ciągle podkłada kłody pod nogi i z tego powodu czują się sfrustrowani. Myślę, że w tej książce nie chodzi o pouczenie tylko o uświadomienie. „Poprawka” pozwala wejść na wyższy level zrozumienia czy to własnych czy to obcych nam problemów. Dodatkowo czytanie samo w sobie sprawia wielką frajdę, pozwala się zrelaksować, uczy skupiania się na jednej rzeczy w danym momencie, a jeśli przy tym możemy zmienić postrzeganie świata, uwrażliwić się na drugiego człowieka to „jesteśmy w domu”.

Na co pozwala tego typu książka? Na zauważenie problemów, na poznanie nie zawsze wygodnych faktów. Dzięki niej możemy wejrzeć w głąb siebie, poznać motywy naszych działań i myśli. Okazuje się, że często to co robimy, jak myślimy, ma swoje korzenie, które zapuściliśmy kilkanaście lat temu. Możemy wiecznie za to obwiniać siebie lub otoczenie, ale czy jest to dobre?

Na koniec, jedyną myśl jaką pragnę przekazać po lekturze tej książki to: dążmy do tego, aby zostawić świat w lepszej kondycji niż go zastaliśmy.

Opis bibliograficzny książki:
Tytuł: „Poprawka z matury. Aby dorosłe dzieci naprawdę dorosły”
Autor: Ewa Woydyłło
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Miejsce i rok wydania: Kraków 2009

Więcej informacji:
Poprawka z matury – lubimyczytac.pl

Skip to content