Recenzja książki „Filozofia dla zabieganych” Jonny’ego Thomsona
Mimo powszechnie panującej opinii, głoszącej że filozofia jest niepotrzebna, głupia i bezsensowna, uważam, że ta nauka jest rozwijająca. Jest to wiedza o życiu i ludziach. Warto poznać choćby część rozważań znanych filozofów, między innymi takich jak: Platon, Kant, Arystoteles, Nietzsche i Konfucjusz. Na wstępie chcę zaznaczyć, że książka ma podtytuł: „Mała książeczka o wielkich ideach”. Nie jest to do końca prawda, gdyż „książeczka” ma ponad 500 stron, więc warto mieć to na uwadze. Zajmuje trochę miejsca w plecaku.
„Filozofia dla zabieganych” jest sensownie podzielona na rozdziały. Kupując ją, byłam przekonana, że podział będzie obejmował poszczególnych filozofów, jednak autor miał inny pomysł. Przykładowe rozdziały to na przykład: „Sztuka”, „Nauka i psychologia”, „Filozofia codzienna”, „Społeczeństwo i relacje”. Dodatkowo każdy podrozdział ma malutką grafikę dotyczącą podejmowanego tematu. Wszystko prezentuje się bardzo estetycznie. Dlaczego filozofia „dla zabieganych”? Podrozdziały mają zwykle maksymalnie 4 strony pisane dużą czcionką. Czyta się je ekspresowo.
Autor książki porusza w niej ważne i interesujące tematy dla współczesnego człowieka – młodszego i starszego. Znajdziemy w niej wiele prawd o miłości, rodzinie, przyjaźni, a także o egoizmie, absurdzie, nudzie i buncie.
Na przykładzie rozdziału „Camus o buncie” chcę pokazać, jakie myślenie może pojawić się w głowie w trakcie czytania tej publikacji. Jest to jeden z rozdziałów, które zaznaczyłam, żeby móc do niego wracać. Bunt kojarzy się wielu ludziom z czymś złym, negatywnym. Część dorosłych, myśląc o buncie, kieruje swoje myśli ku dziecku robiącemu coś, co nie jest po ich mysli. Młodzież często bunt traktuje jako coś niezwykle widocznego. Buntownik to często w wizji ludzi osoba, która łamie wszelkie zasady, podkreśla to swoim wyglądem i zachowaniem na co dzień. Jest to myślenie stereotypowe. Każdy człowiek jest trochę buntownikiem.
Bunt jest bardzo często czymś dobrym, co pozwala zacząć nowe, lepsze życie. Człowiek buntuje się w momencie, gdy dzieją się rzeczy, które są na granicy jego wytrzymałości. Dla każdego jest to inna granica, jednak każda jest ważna. Bunt to bronienie swoich wartości. Być może dla niektórych jest to oczywiste, ale jest to mimo wszystko spojrzenie, które wiele zmienia, chociażby w postrzeganiu dzieci, które „robią coś na złość”.
Moim zdaniem, ta książka jest niezwykle ciekawą pozycją. Rozwija umysł i skłania do przemyśleń na temat życia. Niesamowite jest to, że wielu filozofów, których poglądy są opisane w tej publikacji, żyło tysiące lat temu, a ich wiedza nadal jest bardzo aktualna. Można z niej korzystać w XXI wieku. Bardzo polecam i zachęcam do czytania!
Opis bibliograficzny książki:
Autor: Jonny Thomson
Tytuł: „Filozofia dla zabieganych”
Wydawnictwo: Insignis Media
Miejsce i rok wydania: Kraków 2021
Więcej informacji:
„Filozofia dla zabieganych” – lubimyczytac.pl