Problemy nastolatków

Recenzja książki „Plaga samobójców” Suzanne Young

Autorka wrzuca nas w świat, w którym liczba samobójstw wśród młodzieży gwałtownie wzrasta do stopnia pandemii. Rząd podejmuje drastyczne kroki, aby zwalczyć lub chociaż zatrzymać tę plagę. Nastolatkowie, którzy przejawiają objawy depresji są zamykani w specjalnych ośrodkach Programu. Po przebytej kuracji wychodzą z nich odmienieni – terapia polega bowiem na wymazywaniu wspomnień. W końcu, kiedy nie pamiętasz, co cię smuciło, nie możesz zachorować. W rekonwalescentach zostaje więc tylko namiastka tego, jacy byli wcześniej. Są niczym wydrążona skorupa.

Głównej bohaterce, Sloane, pandemia odebrała już brata. Jej rodzice, uczuleni na wszelkie objawy choroby, nie chcą stracić drugiego dziecka. Dziewczyna musi codziennie zakładać maskę. Okazanie jakiejkolwiek negatywnej myśli może ją doprowadzić do konieczniości skorzystania z Programu, do stania się człowiekiem bez emocji i wspomnień. Nastolatka jest zdeterminowana, by trzymać swoje emocje na wodzy, ale kiedy w jej życiu następują gwałtowne, niekorzystne zmiiny, czuje się zawieszona między pozostaniem przy życiu a byciem sobą.

Książka zainteresowała mnie ze względu na swój dystopijny charakter i oryginalną fabułę. Wywołała we mnie ogromne emocje. Podoba mi się to, w jaki sposób autorka zmusza czytenika do zastanowienia się, czy życie pozbawione przeszłości ma sens, i czy bez wspomnień, z pustką w sercu, jesteśmy w stanie odnaleźć szczęście.

Amerykańska pisarka porusza bardzo trudny temat samobójstw. Skupia się też na wspomnieniach i działaniu owego Programu. Podejmuje również wątek miłosny, który dominuje w powieści, nadając opisanej historii jeszcze więcej intensywności.

Styl pisania Suzanne Young jest interesujący. Krótkie, mocne zdania tworzą poczucie spójności i napięcia. Tempo historii jest dobrze wyważone, z wystarczającą ilością fabuły i zwrotów akcji, aby utrzymać zaangażowanie czytelnika, jednocześnie pozwalając na chwile introspekcji i emocjonalnej głębi.

Podsumowując, „Plaga samobójców” (tom I cyklu „Program”) to skłaniająca do myślenia i wciągająca lektura, która podejmuje tematy związane ze zdrowiem psychicznym, miłością i konsekwencjami kontrolowania własnych emocji. Gorąco polecam ją każdemu, kto lubi fikcję dystopijną lub historie poruszające ważne problemy społeczne.

Opis bibliograficzny książki:
Autor: Suzanne Young
Tytuł: „Plaga samobójców”
Seria: „Program”, tom 1
Wydawnictwo: Feeria Young
Miejsce i rok wydania: Łódź 2015

Więcej informacji:
„Plaga samobójców” – lubimyczytac.pl

Skip to content