Nowy świat

Recenzja książki „Złodziej pioruna” Ricka Riordana


Rick Riordan jest autorem książek fantasy, opierających się na mitologii. Na swoim koncie ma wiele publikacji, a dokładnie 63. Mieszka z rodziną w Bostonie.

Dzisiaj zrecenzuję jedno z jego dzieł: „Złodziej pioruna”. Jest to pierwsza część serii „Percy Jackson i bogowie olimpijscy”. Powieść opowiada o 12-letnim chłopcu o imieniu Perseusz. W dzieciństwie zdiagnozowano u niego ADHD oraz dysleksję. Z tego powodu wydalano go z każdej szkoły, do której uczęszczał. W jego towarzystwie zawsze działy się niezwykłe wypadki. Kiedy ktoś pytał go, jak to się stało, nie potrafił tego wyjaśnić. Nasz bohater ma tylko jednego przyjaciela Grovera Underwooda, który zawsze go wspiera.

Akcja utworu rozpoczyna się w momencie, kiedy Percy jest w szóstej klasie. W trakcie wycieczki szkolnej atakuje go nauczycielka, która zmienia się w Erynię i próbuje go zabić. Na szczęście w miejscu zdarzenia pojawia się nauczyciel łaciny, pan Brunner. Dydaktyk rzuca Percy’emu długopis a następnie znika. Gdy chłopak używa prezentu, zmienia się on w miecz. Percy zabija potwora w samoobronie. Po tym niezwykłym zdarzeniu nic już nie jest takie jak wcześniej. Jeśli chcecie dowiedzieć się, jakie jeszcze przygody spotkały młodego bohatera, polecam przeczytać tę powieść.

Książkę czyta się szybko. Główny bohater ma poczucie humoru, a narrator zwraca się do nas w taki sposób, jakbyśmy byli jego najlepszymi przyjaciółmi. Historia zasługuje na duży plus z powodu nawiązań do mitologii greckiej i przedstawienia bardzo realistycznego miejsca akcji.

Na podstawie powieści powstał film o tym samym tytule, który nieco różni się od publikacji, ale i tak polecam go obejrzeć. Dodatkowo w tym roku powstaje serial opowiadający o losach młodego bohatera. Będzie dostępny w przyszłym roku na Disney+.

Uważam, że utwór zasługuje na 5 gwiazdek, ponieważ jest napisany w lekki sposób. Dodatkowo nawiązanie do powszechnie znanej mitologii pozwala łatwo go sobie przyswoić.

Do tej pory żadna historia przedstawiona przez Ricka Riordana mnie nie zawiodła i jestem pewna że wy też się nie rozczarujecie.

Opis bibliograficzny książki:
Autor: Rick Riordan
Tytuł: „Złodziej pioruna”
Seria: „Percy Jackson i bogowie olimpijscy”, t. 1
Wydawnictwo: Galeria Książki
Miejsce i rok wydania: Kraków 2016

Więcej informacji:
„Złodziej pioruna” – lubimyczytac.pl

Skip to content