Niezbyt piękna, ale potrafiąca oczarować urokiem, nieco ekscentryczna artystka

Recenzja książki „Frida” Bárbary Mujica

„Frida” to biografia wielkiej meksykańskiej malarki Fridy Kahlo. Historia opowiedziana jest przez jej siostrę Cristinę. Rozmawia ona z doktorem psychologii i powraca do czasów młodości Fridy. W książce znajdują się nawet najbardziej intymne sytuacje z życia malarki, dzięki czemu mamy wgląd nie tylko w jej życie artystyczne, ale również prywatne.

Amerykańska powieść została wydrukowana na białym papierze, co lekko utrudnia czytanie, a okładka jest niezbyt ciekawa, lecz sama historia nadrabia estetykę. Język wykorzystany w książce jest często wulgarny, a opisywane wydarzenia nie są dla świętoszków. Prawdziwe życie, prawdziwe słowa i prawdziwe emocje – to znak rozpoznawczy tego tomu wydawnictwa Muza.

Szalona historia niezwyciężonej kaleki

Frida już od dziecka była zacięta i pewna siebie. W przedszkolu dzielnie walczyła z prześladowaniami ze strony swoich koleżanek z klasy, których powodem było niemiecko-
-żydowskie pochodzenie ojca dziewczynki. Nauczycielka nie zauważała problemu w zachowaniu prześladowców, natomiast karała Khalo za niestosowny język, którym się posługiwała.

Następną tragedią była choroba Fridy. Zachorowała na polio – niemalże śmiertelną chorobę dzieci. Przeżyła, ale jej prawa noga przestała rosnąć. Przez to już od dziecka była niepełnosprawna. Późniejszy wypadek komunikacyjny zniszczył niejako jej życie. Jako młoda kobieta przeżyła związek z Diego Riverą – meksykańskim twórcą. Mówi się, że artystkę uformowały dwie rzeczy – ból i wielki Diego Rivera.

Pomimo że Frida uchodziła za dumną, bezwzględną i arogancką, to na autoportretach ukazywała swoje cierpienie i nieszczęście. Niespełnione marzenie o dziecku i prawdziwej miłości. Dwie Fridy.

„Frida” to historia dla każdego, niezależnie od płci, rasy czy wyznania

W książce każdy znajdzie coś, z czym może się utożsamić – od nietolerancji rasowej po odrzucenie ze względu na poglądy. Publikacja posiada elementy łączące różne gatunki literackie – biografię, powieść sensacyjną, powieść psychologiczną. Czasami aż ciężko uwierzyć, że ta historia wydarzyła się naprawdę. Ciekawą odskocznią od życia artystki są fragmenty dziejów jej siostry. Historia opiera się na dwóch połączonych, ale różnych historiach życia sióstr Kahlo.

Zdecydowanie polecam tę powieść dla osób, które szukają przyjemnej i szybkiej lektury osadzonej w czasach nie tak odległych od naszych. Opisuje ona życie, które może zdarzyć się każdemu.

Opis bibliograficzny książki:
Autor: Bárbara Mujica
Tytuł: „Frida”
Wydawnictwo: Warszawskie Wydawnictwo Literackie Muza
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2002

Więcej informacji:
„Frida” – lubimyczytac.pl

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skip to content