Kiedy nastolatkowie próbują uratować ludzkość

Recenzja książki „Młody świat” Chrisa Weitza

O książce

„Młody świat” to napisana przez Chrisa Weitza postapokaliptyczna opowieść, pierwsza część trylogii pod tym samym tytułem. Książka napisana jest w dosyć niespotykany sposób, gdyż nie mamy w niej jednego głównego bohatera, a dwóch. Narracja powieści jest zmieniana między postaciami co rozdział. Książka została wydana w 2014 roku. Polskie wydania wychodzą spod skrzydeł wydawnictwa Insignis.

Fabuła

Historia opisana przez Weitza dzieje się w postapokaliptycznym Nowym Yorku, który jest podzielony między plemiona nastolatków. Ludzka populacja została zdziesiątkowana przez nieznanego wcześniej wirusa. Tajemnicza choroba zabiła wszystkie dzieci poniżej 11 roku życia oraz każdego powyżej 18 lat. Jedynymi ocalałymi są nastolatkowie.

Głównymi bohaterami książki są Jefferson oraz Donna – przyjaciele żyjący na co dzień w plemieniu stworzonym przez Washingtona, starszego brata Jeffa. Plemię żyje na co dzień na Washington Square Park, jednak wszystko zmienia się po 18 urodzinach Washa. Starszy brat na łożu śmierci prosi Jeffa, by razem z Donną zebrał jak najwięcej zapasów i uciekał jak najdalej. Jefferson nie jest w stanie pozostawić tego miejsca tak łatwo. Dodatkowo zostaje wybrany na nowego przywódcę plemienia.

Przełom następuje w momencie, kiedy Mózgowiec, członek plemienia i przyjaciel Jeffa, wykrywa możliwość znalezienia leku na chorobę. Żeby sprawdzić te informacje, Jeff, Donna, Mózgowiec oraz Peter (przyjaciel Donny) wyruszają na wyprawę do głównego oddziału biblioteki. Czy ich misja się powiedzie? Z czym będą musieli zmierzyć się podczas podróży? Przeczytaj tę książkę, a naprawdę nie pożałujesz.

Moja opinia

„Młody świat” to genialnie napisana powieść, która mocno wciąga w fabułę. Każdy wątek jest napisany spójnie. Bohaterowie są tak skonstruowani, że bardzo łatwo jest się z nimi zżyć i doświadczyć ich własnych odczuć. Relacje między poszczególnymi postaciami są niezwykle klarowne; nie ma możliwości, by się w nich pogubić. Jeśli czytałeś/aś książki Jamesa Dashnera z serii „Więzień Labiryntu” lub oglądałeś filmy stworzone na ich podstawie i przypadły ci do gustu, to wręcz pokochasz „Młody świat”.

Opis bibliograficzny książki:
Autor: Chris Weitz
Tytuł: „Młody świat”
Seria: „Młody świat”, tom 1
Wydawnictwo: Insignis
Miejsce i rok wydania: Kraków 2017

Więcej informacji:
„Młody świat” – lubimyczytac.pl

Skip to content