Życie życiu nierówne

Recenzja książki „Między życiem a życiem Jessiki Shirvington

Powieść „Między życiem a życiem” australijskiej pisarki Jessiki Shirvington jest niesamowita. Jej tematem są zaskakujące przygody młodej kobiety o podwójnej tożsamości.

O czym jest książka?

Główną bohaterką książki jest Sabine, która żyje podwójnie, w dwóch równoległych rzeczywistościach. Po upływie doby przenosi się z jednej tożsamości do drugiej, z jednej egzystencji do drugiej. W jednym świecie prowadzi zwykłe, przeciętne życie, które nie wyróżnia się niczym ciekawym, a w drugim jest rozpieszczoną bogaczką, która ma willę, piękne ciuchy i wszystko, czego zapragnie. Mimo tych uderzających różnic, niezmienne pozostaje jedno – gdy Sabine choruje, skaleczy się, bądź zmieni coś w swoim wyglądzie zewnętrznym, zmiany są momentalnie widoczne w obu rzeczywistościach. Reguły zmieniają się w jej osiemnaste urodziny, a wraz z nimi pojawia się szansa na wybór jednego życia. Tylko którego? Czy jest gotowa na taki krok? Na poświęcenie całego życia za cenę innego?

Świeże spojrzenie

Shirvington kreuje historię zupełnie odmienną od tego, co już widzieliśmy. Z początku trochę obawiałam się, że w pełni nie wykorzysta potencjału pomysłu, ale myliłam się. Dostajemy coś nowego – powieść świeżą i intrygującą. Przyjemny i prosty styl pisania autorki sprawia, że książkę czyta się szybko i sprawnie. Finał zaskakuje i wychodzi poza schemat. Mimo to, że zakończenie jest otwarte, dopełnia ono całą opowieść.

Wnioski

Książka na pierwszy rzut oka opiera się na fantastycznych umiejętnościach głównej bohaterki. Nie jest to jednak główny wątek tej historii, a stanowi jedynie tło. Na pierwszy plan wysuwają się problemy życiowe i rozterki z nimi związane. Autorka przez pryzmat podwójnego życia ukazuje nam wartości, o których czasem zapominamy.

„Między życiem a życiem” to nie tylko wciągająca powieść, ale także historia o poszukiwaniu własnej tożsamości, akceptacji siebie i o sile, którą można znaleźć w najmniej spodziewanych miejscach. To zmuszająca do myślenia i ekscytująca historia, która oferuje świeże spojrzenie na gatunek fantasy. Dająca nadzieję i trzymająca w niepewności aż do ostatniej strony. 

Opis bibliograficzny książki:
Autor: Jessica Shirvington
Tytuł: „Między życiem a życiem”
Wydawnictwo: Dreams
Miejsce i rok wydania: Rzeszów 2015

Więcej informacji:
„Między życiem a życiem” – lubimyczytac.pl

Skip to content