Miała to być spokojna podróż

Recenzja książki Nieznany ląd Johna Flanagana 

Kiedy wyruszasz w drogę powrotną do domu, na początku wszystko się układa. Potem trafia się niespodziewany wypadek, który przedłuża dotarcie do celu. W końcu przemęczony i niewyspany czujesz się dobrze dopiero w swoim ciepłym łóżku przy ulubionym serialu.

Podobną przygodę przeżywa załoga z książki Johna Flanagana pt. „Nieznany ląd”, będącej 6 tomem serii „Drużyna”. Opisany przez pisarza wypadek nie trwa jednak kilka godzin, lecz kilkanaście dni i nie skończy się w mieście, w którym się zaczyna, ale na innym, nieznanym dotąd, lądzie.

Podoba mi się sposób, w jaki w pierwszej części powieści pisarz pokazuje więzi łączące drużynę. Moją uwagę zwróciły ponadto współpraca bohaterów oraz dokładnie opisane emocje, jakie przeżywają. Początkowo, kiedy wypływają z portu, jest to zadowolenie, a następnie frustracja i lęk o przyszłość, gdy los ich zaskakuje. Wówczas morale całej bandy spadają prawie do zera.

Brak wiedzy, co będzie dalej, pobyt na środku oceanu bez pożywienia i słodkiej wody nie napawają optymizmem. Chociaż za burtą jest woda słona, to lepiej jej nie pić. Na wysokości zadania staje tylko Hal, głównodowodzący drużyny; on najwięcej pracuje z własnej woli, co doprowadza go do przemęczenia.

Po kilkunastu dniach tułaczki po oceanie nasi bohaterowie trafiają w końcu na ląd, którego nie ma na żadnej aktualnej mapie. Dalszej części książki nie zdradzam, zachęcając Ciebie, Czytelniku, do lektury.

Opisaną historię Flanagan przedstawił w sposób barwny. Pięknie nakreślił też postacie. Oczywiście mnie zachwycił główny bohater – Hal. Zbudowany przez niego świat zasługuje na słowa uznania. Osoby gustujące w wartkiej akcji, a także w budzących sympatię, dobrze wykreowanych, bohaterach oraz zabawnych dialogach znajdą w polecanej powieści coś dla siebie.

Publikacja jest bardzo wciągająca. Podczas jej czytania towarzyszyły mi ciekawe emocje. Polecam ją osobom młodym, lubiącym przeżywać niecodzienne przygody wraz z ulubionymi postaciami literackimi.

Opis bibliograficzny książki:
Autor: John Flanagan
Tytuł: „Nieznany ląd”
Seria: „Drużyna”, tom 6
Wydawnictwo: Jaguar
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2016

Więcej informacji:
„ Nieznany ląd” – lubimyczytac.pl

Skip to content