Mam brata cyklopa

Recenzja książki Morze Potworów Ricka Riordana

Morze Potworów angielskiego pisarza Ricka Riordana stanowi drugą części serii „Percy Jackson i bogowie olimpijscy”. Opowiada o ważnej misji, którą podejmuje główny bohater wraz ze swoimi przyjaciółmi, w celu ocalenia obozu.

Akcja powieści

Akcja powieści rozpoczyna się, kiedy Percy ma koszmar. Widzi w nim swojego najlepszego przyjaciela Grovera, który jest ścigany przez cyklopa o imieniu Polifem (potwora z jednym okiem, żywiącego się satyrami) i prosi o pomoc. Nasz bohater nie jest w stanie nic więcej dodać, ponieważ sen się rozmywa. Chłopak nie wie, co o tym myśleć, ale przygotowuje się do ostatniego dnia w szkole. Niestety cały czas ma wrażenie, że ktoś go obserwuje. Kiedy w trakcie WF-u atakują go Lajstrygoni (olbrzymy-ludożercy), ratuje go jego szkolny przyjaciel Tyson i… Annabeth – przyjaciółka z Obozu Herosów. Jeżeli chcecie wiedzieć, co będzie dalej i jaką rolę odegra w tym wszystkim Tyson, zapraszam do czytania.

Moja opinia

Powieść czyta się szybko, akcja wciąga już od pierwszych stron, dlatego jest to świetna pozycja na zastój czytelniczy. Tym razem dostajemy dużo więcej informacji na temat potworów, bogów oraz herosów pochodzących z mitologii. Druga część historii jest o 100 stron krótsza od poprzedniej. Moim zdaniem, należy też zwrócić uwagę na okładkę, ponieważ pasuje ona idealnie do powieści. Patrząc na nią, można już przypuszczać, co może się pojawić w treści. Uważam, że książka zasługuje na 5 gwiazdek.

Ekranizacje powieści

Jak już we wcześniejszej recenzji wspomniałam, są dwa filmy na podstawie historii Piercy’ego. Niestety nie odwzorowują dokładnie powieści, dlatego nie przypadły mi do gustu. Pierwszy można jeszcze obejrzeć i dostrzec pewne podobieństwa z fabułą przedstawioną w książce. Drugi film natomiast zawiera co najwyżej szkic historii, ale trzeba dać mu duży plus za playlistę. Polecam zapoznać się z dwiema ekranizacjami – może się Wam spodobają.

Inne dzieła Rocka Riordana

Zachęcam, by zajrzeć także do innych dzieł Ricka Riordana, ponieważ pisze on nie tylko znakomite książki o mitogii greckiej. Na swoim koncie ma też świetne publikacje poświęcone mitologii rzymskiej, nordyckiej oraz egipskiej. Jeżeli spodobała się Wam recenzja, to zapraszam do czytania utworu.

Opis bibliograficzny książki:
Autor: Rick Riordan
Tytuł: „Morze Potworów”
Seria: „Percy Jackson i bogowie olimpijscy”, t. 2
Wydawnictwo: Galeria Książki
Miejsce i rok wydania: Kraków 2016

Więcej informacji:
„Morze Potworów” – lubimyczytac.pl

Skip to content