Lubisz spać? To bardzo dobrze!

Recenzja książki „Dlaczego śpimy? Odkrywanie potęgi snu i marzeń sennych” Matthew Walkera

Po co nam sen? Można powiedzieć, żeby odpocząć. Jednak marnowanie trzeciej części naszego życia na odpoczynek nie jest zbyt produktywnym pomysłem. Okazuje się, że natura, mimo bycia wybredną, nie wyeliminowała snu w ewolucji, a dalej trwa. „Za tym musi się kryć coś większego” – tak pomyślał doktor Matthew Walker, który w swojej publikacji „Dlaczego śpimy? Odkrywanie potęgi snu i marzeń sennych” opisuje niuanse i fakty na temat snu.

Uważam, że to idealna lektura do czytania „do łóżka”. Jak autor sam wspomina na wstępie, będzie się cieszył, kiedy czytelnik zaśnie podczas czytania jego książki. Osobiście zdarzyło mi się to kilka razy, co wcale nie znaczy, że jest nudna!

Matthew Walker w interesujący i przystępny sposób opowiada o genezie snu, o tym, w jaki sposób sen wpływa na nasz organizm oraz jak śnią zwierzęta. Nie spodziewałem się tylu naukowych faktów i pożytecznej wiedzy w tej lekturze. Dowiedziałem się m.in. jak działają fazy snu, dlaczego drzemka w dzień jest zdrowa, a nawet o wpływie herbaty, kawy i alkoholu na sen.

Co ciekawe, książka „Dlaczego śpimy” realnie wpływa na nasze życie. Dzięki uświadomieniu sobie, jak wartościowy jest sen i na jak wiele aspektów oddziałuje, zacząłem stosować porady w niej zawartych. Niesamowitym faktem jest to, że standardowe 8 godzin snu to za mało – nie tylko ważna jest ilość, ale i jakość.

„Dlaczego śpimy” to zdecydowanie lektura dla każdego – młodzieży, studentów oraz dorosłych – w końcu każdy z nas śpi. Gorąco polecam ją każdemu fanowi oddania się w objęcia Morfeusza 🙂

Opis bibliograficzny książki:
Autor: Matthew Walker
Tytuł: „Dlaczego śpimy? Odkrywanie potęgi snu i marzeń sennych”
Wydawnictwo: Wydawnictwo Marginesy
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2019

Więcej informacji:
„Dlaczego śpimy? Odkrywanie potęgi snu i marzeń sennych” – lubimyczytac.pl

Skip to content