Lodowa kraina

Recenzja książki „Ziemia skuta lodem” Johna Flanagana

„Ziemia skuta lodem” jest trzecią częścią słynnej sagi australijskiego pisarza Johna Flanagana „Zwiadowcy”. Opowiada o sile przyjaźni.

Will to podopieczny Halta, starszego zwiadowcy, cieszącego się chwałą odbudowy korpusu zwiadowców wiele lat temu. Co zmieniło życie chłopaka i jego mistrza?

Po pewnm wydarzeniu Will zostaje porwany przez Skandian do ich kraju wraz z pewną dziewczyną, którą poznał w Celtii. Zrozpaczony Halt próbuje ich uratować, lecz mu to nie wychodzi. Zbyt trudno dogonić płynącą łódkę wpław. Serdecznie zapraszam do lektury dzieła. Wszystko ułoży się w jedną całość przy okazji.

Książka opisuje historię widzianą oczyma czterech bohaterów – z jednej strony Halta i Horace’a. Horace wychowuje się w sierocińcu mieszczącym się na zamku Redmont, gdzie mieszka także Will. Obaj nie lubią siebie nawzajem, więc kłócą się, co często prowadzi do rękoczynów. Will jest niższego wzrostu i zwinniejszy, a Horace – wyższy i nie taki szybki. Dzięki temu Will często wyrywa się z rąk Horace’a. Wraz z Haltem wyrusza, by ratować Willa i dziewczynę, zabranych do mroźnej krainy. W tym czasie poznaje Halta i jego sprawności, o których wcześniej nie wiedział. m.in. umiejętność porozumiewania się z nieznajomymi podczas podróży.

Z drugiej strony mamy perspektywę więźniów, czyli Willa i  Evanlyn. Evanlyn to dziewczyna, którą Will odnajduje podczas jednej misji opisanej w poprzednim tomie „Zwiadowców”. Dzięki osadzonym poznajemy świat inny niż Araluen, mroźną krainę wikingów, Skandię. Jest to państwo położone na północny wschód od Araluenu (książka zawiera mapę, z którą warto się zapoznać).

Po przybyciu do Skandii Will i Evanlyn odkrywają surowy klimat tego kraju, obyczaje lokalnych mieszkańców, a także sposób, w jaki traktowani są tu niewolnicy. W Araluenie większość ludzi jest wolna. Nie należą do nich jedynie złodzieje, zdrajcy, żołnierze wroga itp.

W mojej opinii książka jest warta przeczytania m.in. ze względu na wprowadzenie nowego elementu, jakim jest ciekawie opowiedziana historia bohaterów. Dzięki temu twórca przykuwa czytelnika do dzieła na dłużej. Czytając, chciałem pochłaniać fabułę jak najszybciej i jednocześnie poczuć się jak uczestnicy opisywanych wydarzeń. Rozmyślanie nad dalszym możliwym tokiem przygód też mi pomagało, a szczególnie codzienne czytanie 20-30 stron. Pozwalało to stworzyć przyjemną rutynę, bez której ciężko było mi się obejść.

Powieść serdecznie polecam każdemu. Warto jednak pamiętać, że do dokładnego zrozumienia, co się w niej dzieje niezbędne jest przeczytanie poprzednich tomów, które także zostały zrecenzowane przeze mnie.

Opis bibliograficzny książki:
Autor: John Flanagan
Tytuł: „Ziemia skuta lodem”
Seria: „Zwiadowcy”, tom 3
Wydawnictwo: Jaguar
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2009

Więcej informacji:
„Ziemia skuta lodem” – lubimyczytac.pl

Skip to content