Książki-zapychacze w seriach?

fot. marek grzęda

Recenzja książki Księżyc w nowiu” Stephenie Meyer

Wielu z Was może nie rozumieć mojego doboru tytułu i podtytułu. Pewnie jest to nielogiczne, ale możliwe. Chcę zwrócić Waszą uwagę na pewien schemat, który niekiedy powtarza się w seriach książek, jakie czytam.

Jeśli autor książki ma w planach napisanie trylogii (czyli chce wydać trzy książki, a najczęściej nie da się zamknąć akcji w tej ilości) i pierwszy tom jest dość dobry, to – aby podtrzymać plany – drugi i każdy następny etap serii jest coraz słabszy (pod względem rozbudowania świata przedstawionego).

Czy tak jest też w przypadku Stephenie Meyer?

Jakiś czas temu napisałem recenzję pierwszej książki z serii Zmierzch” o tym samym tytule. Przyszła już pora na zrecenzowanie następnego tomu – drugiego. Akcja powieści zaczyna się od snu Belli Swan, który zamienia się w koszmar o tematyce przemijania i starzenia się. Możliwe jest podsunięcie tych wydarzeń przez podświadomość bohaterki, gdyż tego dnia ma urodziny.

Pewnie powiecie, że jest to normalne, ale ja twierdzę, że prowadzi do złych następstw.

I tak się stało. Nieszczęśliwy incydent wymusił na drugiej połówce Belli podjęcie trudnego wyboru – opuszczenia jej. Główna bohaterka zamknęła się w sobie, przestała zauważać upływ czasu w nadziei, że on wróci. Wpadła w depresję, na którą zanosiło się od początku. Wszystko zaczęło się coraz bardziej komplikować. Na szczęście w pewnym momencie dowiedziała się, co sprawia, że w trudnych chwilach na jej twarzy pojawia się uśmiech.

Początkowo wydawało mi się, że książka zapowiada się słabo, jednak pod koniec przedstawionych wydarzeń… A co ja będę Wam pisać, jak sami możecie przeczytać; do czego zachęcam.

Warto sięgnąć po ten utwór. Dlaczego? Saga ma niezwykle ciekawe zakończenie!

Czasami kolejne książki wydawane w seriach mają coraz gorszy świat przedstawiony, jednak od reguły są wyjątki; do nich należy Księżyc w nowiu”. Wstępnie pasuje do opisu „zapychacz”, jednak bez tej części nie mogłyby pojawić się następne.

Opis bibliograficzny książki:
Autor: Stephenie Meyer
Tytuł: „Księżyc w nowiu”
Seria: „Zmierzch”, tom 2
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Miejsce i rok wydania: Wrocław 2007

Więcej informacji:
„Księżyc w nowiu” – lubimyczytac.pl

Skip to content