Tajemnice z przeszłości

Recenzja książki Joanny Jagiełło „Kawa z kardamonem”

Witajcie! Dzisiaj przychodzę do was z pierwszą częścią serii kawowej polskiej pisarki Joanny Jagiełło pt. „Kawa z kardamonem”. Seria liczy 4 publikacje.

„Kawa z kardamonem” jest debiutem powieściowym autorki dla młodzieży. Jagiełło napisała ją na konkurs, jednak wówczas ksiażka nie została doceniona. Dopiero w 2011 roku wydało ją Wydawnictwo Literatura.

Za tę publikację Jagiełło była nominowana do nastepujacych nagród: Nagrody „Książka Roku 2011” Polskiej Sekcji IBBY oraz Nagrody Donga za 2011 rok. Powieść znajduje sie na Liście Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. Została przetłumaczona na języki rosyjski i ukraiński.

Warto wspomnieć, że zarówno „Kawa z kardamonem”, jak i kolejne części serii są podzielone na miesiące (od września do czerwca). Wyjątkiem jest ostatnia część, której akcja toczy się dłużej (od sierpnia do sierpnia następnego roku). W roli narratora występuje wiele osób, najczęściej jednak główna bohaterka pierwszej części serii – Linka. Pierwsza i ostatnia część sagi zawierają retrospekcje (cofnięcie się do przeszłości), mające wpływ na przyszłość.

Gdy spodoba się wam powieść, będziecie mieli czym zająć wolny czas. Polecam książkę wbrew opinii wielu osób, które nie rekomendują utworów napisanych przez Polaków. Tak więc, nie przedłużajmy i zaczynajmy.

Trochę o publikacji i akcji

Publikacja liczy około 250 stron – przeczytałem ją w 3 dni. Co ciekawe, każda kolejna część z serii kawowej jest dłuższa od poprzedniej. Książkę oceniam na 8,5 punktu na 10 możliwych.

Akcja powieści rozgrywa się głównie w Warszawie. 15-letnia Linka (zdrobnienie od Haliny) rozpoczyna naukę w 3 klasie gimnazjum. Przyjaźni się z Natalią. Do ich klasy dołącza Kaśka, o której nikt nic nie wie.

Tymczasem Linka znajduje stare zdjęcie i próbuje rozwikłać tajemnice swojej rodzinnej przeszłości. Jak się dalej potoczy historia jej życia? Zachęcam do lektury książki.

Kreacja bohaterów

Wygląd bohaterów powieści nie jest podany, w przeciwieństwie do opisu ich zachowań. Linka uparcie dąży do celu, w niektórych sytuacjach reaguje impulsywnie. Nikogo nie prosi o pomoc, gdy jej potrzebuje. Zawsze może liczyć na odważną i mądrą przyjaciółkę Natalię.

Mamie Linki (Ewie) brakuje cierpliwości ze względu na wiele przeciwności, które ją spotkały w życiu. Ojczym Linki (Adam) jest spokojny i opanowany. Mimo że dużo pracuje, zawsze znajdzie czas dla przybranej córki. Wie o śmierci prawdziwego ojca Linki, dlatego stara się jej pomagać.

Kaśka pochodzi z domu dziecka, ale jej zachowanie na to nie wskazuje. Po kłótni Linki z Natalią staje się przyjaciółką głównej bohaterki. Dziewczyny rozumieją się jak bratnie dusze.

Adrian – przyjaciel Linki i Natalii – ma 18 lat. Jest spokojny i uczynny. Pomaga Lince rozwikłać pewną sprawę.

Moja opinia

Przebieg fabuły „Kawy z kardamonem” jest dość wolny, momentami przyspiesza. Czytając powieść, wyobrażałem sobie każde miejsce, w którym działa się akcja. To oczywiście zasługa autorki i jej plastycznych opisów.

Książka porusza ważne tematy, m.in. trudną sytuację finansową głównej bohaterki, ale także wątek kłótni Linki z Natalią, który mi sie nie podobał. Na szczęście konflikt między przyjaciółkami szybko mija i prawie wszystko jest tak jak dawniej.

Kontynuacja powieści

Jak wspominałem na początku, na serię kawową składają się 4 części. Gdyby komuś spodobała się publikacja, to podaję tytuły kolejnych książek: – „Czekolada z chili” (część 2); – „Tiramisu z truskawkami” (część 3); – „Mleko z miodem” (część 4).

W sierpniu planuję zrecenzować 2 część serii.

Opis bibliograficzny książki:
Autor: Joanna Jagiełło
Tytuł: „Kawa z kardamonem”
Seria: „Kawa z kardamonem”, t. 1

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literatura
Miejsce i rok wydania: Łódź 2012

Więcej informacji na temat książki:
„Kawa z kardamonem” – lubimyczytac.pl

Skip to content