Tajemnice z przeszłości

Recenzja książki „Kawa z kardamonem” Joanny Jagiełło

„Kawa z kardamonem” stanowi pierwszą część serii kawowej polskiej pisarki Joanny Jagiełło. Cykl liczy 4 publikacje. Powieść jest debiutem powieściowym autorki dla młodzieży. Jagiełło napisała ją na konkurs, jednak wówczas książka nie została doceniona. Dopiero w 2011 roku wydało ją Wydawnictwo Literatura.

Za tę publikację Jagiełło była nominowana do następujących nagród: Nagrody „Książka Roku 2011” Polskiej Sekcji IBBY oraz Nagrody Donga za 2011 rok. Utwór znajduje się na Liście Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. Został przetłumaczony na języki rosyjski i ukraiński.

Warto wspomnieć, że zarówno „Kawa z kardamonem”, jak i kolejne tomy są podzielone na miesiące (od września do czerwca). Wyjątkiem jest ostatnia część, której akcja toczy się dłużej (od sierpnia do sierpnia następnego roku). W roli narratora występuje wiele osób, najczęściej jednak główna bohaterka pierwszej części serii – Linka. Pierwsza i ostatnia część sagi zawierają retrospekcje, mające wpływ na przyszłość.

Polecam tę książkę wbrew opinii wielu osób, które nie rekomendują utworów napisanych przez Polaków.

Trochę o publikacji i akcji

Publikacja liczy około 250 stron – przeczytałem ją w 3 dni. Co ciekawe, każda kolejna część z serii kawowej jest dłuższa od poprzedniej. Książkę oceniam na 8,5 punktu na 10 możliwych.

Akcja powieści rozgrywa się głównie w Warszawie. 15-letnia Linka (zdrobnienie od Haliny) rozpoczyna naukę w 3 klasie gimnazjum. Przyjaźni się z Natalią. Do ich klasy dołącza Kaśka, o której nikt nic nie wie.

Tymczasem Linka znajduje stare zdjęcie i próbuje rozwikłać tajemnice swojej rodzinnej przeszłości. Jak się dalej potoczy historia jej życia? Zachęcam do lektury książki.

Kreacja bohaterów

Wygląd bohaterów powieści nie jest podany, w przeciwieństwie do opisu ich zachowań. Linka uparcie dąży do celu, w niektórych sytuacjach reaguje impulsywnie. Nikogo nie prosi o pomoc, gdy jej potrzebuje, ale zawsze może liczyć na odważną i mądrą przyjaciółkę Natalię.

Mamie Linki (Ewie) brakuje cierpliwości ze względu na wiele przeciwności, które ją spotkały w życiu. Ojczym Linki (Adam) jest spokojny i opanowany. Mimo że dużo pracuje, zawsze znajdzie czas dla przybranej córki. Wie o śmierci prawdziwego ojca Linki, dlatego stara się jej pomagać.

Kaśka pochodzi z domu dziecka, ale jej zachowanie na to nie wskazuje. Po kłótni Linki z Natalią staje się przyjaciółką głównej bohaterki. Dziewczyny rozumieją się jak bratnie dusze.

Adrian – przyjaciel Linki i Natalii – ma 18 lat. Jest spokojny i uczynny. Pomaga Lince rozwikłać pewną sprawę.

Moja opinia

Przebieg fabuły „Kawy z kardamonem” jest dość wolny, momentami przyspiesza. Czytając powieść, wyobrażałem sobie każde miejsce, w którym dzieje się akcja. To oczywiście zasługa autorki i jej plastycznych opisów.

Książka porusza ważne tematy, m.in. trudną sytuację finansową głównej bohaterki, ale także wątek kłótni Linki z Natalią, który mi się nie podobał. Na szczęście konflikt między przyjaciółkami szybko mija i prawie wszystko jest tak jak dawniej.

Kontynuacja powieści

Jak wspominałem na początku, na serię kawową składają się 4 części. Gdyby komuś spodobała się publikacja, to podaję tytuły kolejnych książek: – „Czekolada z chili” (część 2); – „Tiramisu z truskawkami” (część 3); – „Mleko z miodem” (część 4).

Jeszcze raz zachęcam wszystkich do lektury recenzowanej powieści Joanny Jagiełło.

Opis bibliograficzny książki:
Autor: Joanna Jagiełło
Tytuł: „Kawa z kardamonem”
Seria: „Kawa z kardamonem”, t. 1
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literatura
Miejsce i rok wydania: Łódź 2012

Więcej informacji:
„Kawa z kardamonem” – lubimyczytac.pl

Skip to content