Jak unikać nieporozumień?

Recenzja książki „Mowa ciała. Poznaj ukryte intencje rozmówcy” Gregory’ego Hartleya i Maryann Karinch

Gregory Hartley i Maryann Karinch to pisarze, którzy współpracowali ze sobą przy tworzeniu wielu książek, głównie psychologicznych i poradników. Poruszają tematy manipulacji, sztuki perswazji, ale również szeroko pojętej komunikacji. W „Mowie ciała” odnoszą się do różnego rodzaju gestów, które świadomie mogą na nas oddziaływać oraz metod mówiących, jak sobie z takim wpływem radzić.

Badania z lat 90. XX w. udowodniły, że zwierzęta mogą świetnie porozumiewać się bez słów, a ludzie, jako ssaki naczelne, tym bardziej mogą komunikować w ten sposób to, co mają na myśli. Lektura ta próbuje przeanalizować zmieniającą się przez tysiąclecia mimikę twarzy oraz ruchy ciała człowieka i wyciągnąć wnioski, które z założenia mogłyby ułatwić nam współczesną komunikację.

Autorzy skupiają się na podziale różnego rodzaju zachowań człowieka. Wiele z opisanych przez nich gestów jest mi bardzo bliska, choć nie do końca do tej pory rozumiałem znaczenie, jakie się za nimi kryje. Badacze zwracają również uwagę na to, aby starać się odbierać wiele z tych znaków głębiej i wyrobić sobie pewną świadomość ich wykonywania, aby przypadkiem nie stać się ofiarą manipulacji albo uczestnikiem nieporozumienia.

Pozycja jest dość niewielka, zielona miękka oprawa dobrze ilustruje nam to, co autorzy zawarli w książce. Treść jest bardzo dobrze poukładana, poszczególne części naprawdę dobrze się komponują. Mnóstwo obrazków, przedstawiających różnorodne gesty modeli, świetnie uzupełniają się z podanymi informacjami. Jednak trudno czytało mi się ten poradnik. Mimo kreatywnych rozwiązań, choćby z tymi obrazkami, całość wydaje się dosyć monotonna, szara. Oczywiście jest to naukowe dzieło, po którym nie powinienem spodziewać się barwnych opisów, jednak zabrakło mi tu prostszych, zwykłych spostrzeżeń.

Podsumowując, jeśli przepadasz za literaturą popularnonaukową, być może jest to książka dla Ciebie. Jak na przypadkowo wybraną książkę nie mogę żałować jej przeczytania. Na pewno wniosła do mojej głowy różnego rodzaju zagadnienia dotyczące mowy ciała, które mogłem na swój sposób przepracować i poukładać, a kto wie, czy taka wiedza nie przyda się kiedyś 
w jakiejś dyskusji.

Opis bibliograficzny książki:
Autor: Gregory Hartley, Maryann Karinch
Tytuł: „Mowa ciała. Poznaj ukryte intencje rozmówcy”
Wydawnictwo: Bellona
Miejsce i rok wydania: Warszawa – Ożarów Mazowiecki 202
3

Więcej informacji:
Mowa ciała. Poznaj ukryte intencje rozmówcy – lubimyczytac.pl

Skip to content