Jak odnaleźć harmonię w życiu dzięki stoicyzmowi?

Recenzja książki „Stoickie ścieżki życia. Od Zenona do Marka Aureliusza” Ryana Holiday’a i Stephena Hanselmana 

W czasach starożytnej Grecji żyły setki wybitnych filozofów, dla których rozważania nad etyką, cnotą czy sposobami godnego życia były codziennością. Wielu z nich założyło własne szkoły, w których szerzyło własne nauki. Tak swoją przygodę z filozofią rozpoczął Zenon Prorok – pierwszy nauczyciel stoicyzmu. Nauczając, stworzył nurt filozoficzny, który znacząco wpłynął na przyszłość Grecji i Rzymu.

Ryan Holiday i Stephen Hanselman w swojej książce „Stoickie ścieżki życia” przedstawiają historię powstawania stoicyzmu. Każdy przedstawiciel tej filozofii został zaprezentowany wraz ze swoim życiorysem.

Omawiana lektura świetnie pokazuje, w jaki sposób rozwijała się myśl stoicka na przestrzeni lat oraz charaktery poszczególnych jej przewodników. Wbrew ogólnie panującym poglądom na temat stoicyzmu – jako o sztuce panowania nad emocjami – jest to o wiele bardziej rozbudowana idea. Same początki stoicyzmu były bardzo burzliwe, a wiele spraw było nieporuszanych.

Osobiście byłem bardzo ciekaw, co znajdę w tej książce. Gdy po nią chwyciłem, stoicyzm był mi dosyć obcą koncepcją – wiedziałem o nim tylko tyle, ile dowiedziałem się w szkole. Zaintrygował mnie fakt, że oprócz samej filozofii poznałem także etapy jej rozwoju oraz życiorysy stoików. Nie spodziewałem się poza ścisłą wiedzą na temat stoicyzmu czegokolwiek innego, a jak się okazało przedstawiono mi również dosyć chaotyczne początki, historię i rozkwit idei oraz sposób, w jaki stopniowo podbiła północną Europę.

„Stoickie ścieżki życia” chciałbym polecić każdemu, kto jest zainteresowany ideą stoicyzmu. Również Ci, którzy cenią sobie aspekty historyczne na pewno odnajdą się w tej lekturze.

Opis bibliograficzny książki:
Autor: Ryan Holiday, Stephen Hanselman
Tytuł: „Stoickie ścieżki życia. Od Zenona do Marka Aureliusza”
Wydawnictwo: Wydawnictwo Helion S. A.
Miejsce i rok wydania: Gliwice 2021

Więcej informacji:
„Stoickie ścieżki życia. Od Zenona do Marka Aureliusza” – lubimyczytac.pl

Skip to content