Jak beznadziejne życie staje się jeszcze gorsze

Recenzja książki „Outpost” Dmitry’a Glukhovsky’ego

Jak to w zwyczaju Glukhovsky’ego zniszczonej Rosji nie może zabraknąć.

Tym razem Glukhovsky dostarcza nam obraz zniszczonej Rosji w wyniku tajemniczego rozpadu. Akcja dzieje się w Jarosławcu, a głównym bohaterem jest syn komendanta placówki w Jarosławcu. Placówka ta ma za zadanie strzec mostu kolejowego nad Wołgą, która jest zielonym, toksycznym ściekiem z trującymi oparami. Odgradza ona ocalałych.

Wybierając tę książkę, myślałem że będzie podobna do „Metra”. Myliłem się jednak, co okazało się pozytywnym zaskoczeniem. Książka ma z serią „Metro” tylko wspólny motyw zniszczonej Rosji. Czytało mi się ją równie dobrze co tamtą serię. Kiedy przerwiesz czytanie, myślisz o tym, kiedy je wznowić, by dowiedzieć się, co będzie dalej.

Dużą zaletą powieści „Outpost” jest mroczny i tajemniczy nastrój. Autor świetnie sobie z nim poradził, wprowadzając nas w wykreowany przez siebie świat. Czytając tę publikację Glukhovsky’ego, udzieliła mi się ciężka atmosfera Rosji. Postacie są na tyle dobrze przedstawione, że możemy z nimi dzielić emocje, współczuć im lub je znienawidzić.

Co do fabuły, nie jest wybitna, zagmatwana czy zawiła. Mamy tutaj raczej prostą fabułę i okrytą tajemniczością historię. Fabuła opiera się na akcji dziejącej się w teraźniejszości, o zarysie przeszłości dowiadujemy się w trakcie lektury.

Książka nie jest za długa, ale przystępnie przekazuje treść czytelnikowi. Spokojnie możemy skoncentrować się na akcji oraz bohaterach i nie ucierpimy w żaden sposób.

Osobiście nie byłem w pełni usatysfakcjonowany zakończeniem powieści. W mojej opinii główny bohater mógł postąpić trochę inaczej w kilku kwestiach. Może do tych decyzji popchnął go strach, pośpiech lub błędne przeświadczenie, że akurat ten sposób jest właściwy.

Nie wiem, czy dobrym pomysłem jest czytanie tej powieści w nocy, przed snem, dlatego dla bardziej strachliwych proponuję wybór innej pory dnia. Utwór zawiera też brutalne sceny, dlatego sugeruję wziąć pod uwagę ten fakt. Mimo wszystko, gorąco polecam sięgnąć po tę pozycję ksiązkową.

Opis bibliograficzny książki:
Autor: Dmitry Glukhovsky
Tytuł: „Outpost”
Wydawnictwo: Insignis
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2021

Więcej informacji:
„Outpost” – lubimyczytac.pl

Skip to content