Gra o życie na 64 polach

Recenzja książki „Auschwitz. Szachy ze śmiercią” Johna Donoghue’a

Po sukcesie „Gambitu Królowej” na Netflixie szachy miały swoje 5 minut w mainstreamie. Dużo osób zainteresowało się nimi, a twórcy internetowi i pisarze mieli możliwość uniesienia się na fali popularności tematu. Jako że jestem wielkim fanem gry królewskiej, a w moje ręce trafiła książka „Auschwitz. Szachy ze śmiercią” Johna Donoghue’a, nie mogłem sobie odmówić przeczytania tej lektury.

Autor bardzo dobrze zaliczył swój debiut literacki i – mimo trudnego tematu – doskonale przedstawił historię z obozu koncentracyjnego oraz jej kontynuację kilkanaście lat po wojnie. Pokazał, że potrafi płynnie przechodzić między wydarzeniami i wątkami, przy okazji wzbudzając chęć dalszego czytania z myślą: „co się stanie dalej?”.

Jest to historia beletrystyczna, opowiadająca wydarzenia z życia francuskiego zegarmistrza Emila Clementa, przeplatana motywami szachowymi. Zawiera w sobie wiele ciekawych i skłaniających do przemyśleń sytuacji. John Donoghue podjął odważny pomysł – przedstawił niezwykłą relację między nazistowskim generałem, a żydem. Akcja, częściowo osadzona w obozie koncentracyjnym, opisuje koszmar codzienności, gdzie każdy dzień był udręką, nie było nadziei, a wszystko okazało się kłamstwem.

Wydarzenia przepełnione goryczą oraz żalem nie dają zapomnieć Emilowi i współwięźniom, że się znajdują w piekle na ziemi. Jedyną ucieczką była dla Emila jego miłość, czyli szachy. Pełnią one funkcję spoiwa łączącego całą fabułę w jednolitą historię. Jako ich pasjonat zauważyłem, że tytuły rozdziałów – które są nazwami debiutów szachowych – nawiązują dynamiką do wydarzeń, jakie się dzieją w danym rozdziale, co tworzy wyjątkowy klimat.

Opowieść ta stawia niełatwe pytania. Jaka jest granica przebaczenia? Ile jest warte życie przepełnione goryczą? Osobiście uwielbiam, gdy książka zmusza mnie do refleksji i polecam „Auschwitz. Szachy ze śmiercią” każdemu, kto lubi ciekawe historie połączone z trudną tematyką.

Opis bibliograficzny książki:
Autor: John Donoghue
Tytuł: „Auschwitz. Szachy ze śmiercią”
Wydawnictwo: Wydawnictwo Świat Książki
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2020


Więcej informacji:
Auschwitz. Szachy ze śmiercią – lubimyczytac.pl

Skip to content