Gorąca ucieczka

Recenzja książki „Podpalaczka” Stephena Kinga

„Podpalaczka” jest jedną z pierwszych książek napisanych przez Stephena Kinga, więc nie spodziewałem się po niej czegoś wyjątkowego. Po jej przeczytaniu mogę stwierdzić, że miałem rację. Lektura porusza motyw więzi ojcowskiej z dzieckiem w ciężkich warunkach życiowych.

Okładka powieści przedstawia płonącą dziewczynkę na czarnym tle. Szata graficzna już na samym początku pozwala poznać fabułę, ponieważ idealnie ją odwzorowuje. Niestety wydanie, które czytałem było pozbawione ilustracji.

Akcja książki

Andy McGee i jego przyszła żona potrzebują 200 dolarów, dlatego biorą udział w eksperymencie organizowanym przez tajną organizacje rządową Sklepik. Okazuje się, że „nieszkodliwa” substancja podawana uczestnikom badania powoduje różne mutacje genetyczne, przez które ludzie zyskują niesamowite zdolności takie jak telepatia czy telekineza. Córka głównego bohatera jako jedyna posiada umiejętność pirokinezy oraz lekkiej telepatii. Ze względu na swój potencjał jest ścigana. Podobnie jak jej ojciec.

Czy uda im się uciec przed planowanymi na nich eksperymentami? Czy będą zdrowi i szczęśliwi? Odpowiedzi na te pytania zawarte są w powieści.

Moja opinia i odczucia

Mam negatywną opinię na temat książki, mimo pewnych jej atutów. W porównaniu z utworami różnych autorów, które czytałem wcześniej, właściwa akcja „Podpalaczki” zaczyna się szybko. Książkę przyjemnie się czyta, jednak po jakimś czasie motyw ucieczki staje się na tyle nużący, że wymaga przerwy od lektury.

Bardzo podobał mi się opis psychiki małej McGee oraz obraz kochającego taty, który chce jak najlepiej dla swojej córki. Plusem jest pomysł na fabułę, lecz zakończenie negatywnie wpływa na ogólną ocenę powieści.

Niestety podczas czytania nie towarzyszyło mi za wiele emocji, jedynie lekki stres.

Podsumowując, „Podpalaczka” nie jest książką wybitną, na dodatek nie spełniła wszystkich moich oczekiwań. Nie przypadła mi do gustu i jestem pewien, że nie przeczytam jej ponownie. W związku z powyższym nie mogę jej polecić do przeczytania.

Opis bibliograficzny książki:
Autor: Stephen King
Tytuł: „Podpalaczka”
Wydawnictwo: Wydawnictwo Albatros
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2015

Więcej informacji:
„Podpalaczka” – lubimyczytac.pl

Skip to content