Feniks łaknie tylko cierpienia

Recenzja książki „Wojna makowa” Rebecki F. Kuang

O autorce
O książce

Książka fantasy przedstawia losy Fang Runin – młodej, narwanej dziewczyny o wielkich ambicjach i nieustraszonym zapale. Z małej miejscowości Tikany, znanej z handlu opium, przenosi się do elitarnej Akademii Sinegardzkiej, gdzie poznaje zarówno swoich wrogów, jak i przyjaciół. Jednak jej plany na przyszłość zostają rozbite przez brutalną wojnę, która zmienia jej życie o 180 stopni. 

Moja opinia

Mam mieszane uczucia co do tej książki. Momentami naprawdę czułam się bardzo wciągnięta w fabułę i relacje pomiędzy bohaterami, innym razem miałam ochotę rzucić ją w kąt i już do niej nie wracać.

Tom 1 dzieli się na trzy części. Pierwsza część jest według mnie najlepsza. Co prawda jest najdłuższa, ale – moim zdaniem – do niej autorka najbardziej się przyłożyła. Historia, postacie oraz fabuła są napisane w sposób przyjemny i klarowny. Czytając ją, odczuwałam złość, radość lub smutek, w zależności od tego, co się działo.

W drugiej części niektóre wątki się pogubiły i pozmieniały. Zwróciłam uwagą na liczne niestosowne zachowania bohaterów oraz ich złe relacje z innymi.

Trzecia część jest najgorsza. Pełno w niej błędów rzeczowych, logicznych i językowych. Praktycznie nie dałam rady jej czytać. Akcja nie ma już żadnego sensu, a decyzje bohaterów tym bardziej. Czułam się, jakbym czytała historię kompletnie innych ludzi niż tych, których poznałam na początku.

Mimo fatalnie zarysowanych relacji pomiędzy bohaterami, braku sensu w zmianach cech postaci oraz podejmowanych przez nich decyzjach. moja opinia na temat powieści jest pozytywna. Polubiłam tę książkę za wciągające sceny walki, opisy historii, kultury, działań politycznych czy przyjemny styl pisania.

Komu polecam ksiażkę?

Patrząc na dzisiejszą literaturę, nie jest to najgorsza pozycja. Polecam ją osobom zainteresowanym scenami walki i opisami. Dla tych liczących na dobrze napisane postacie oraz właściwie przedstawione ich relacje stanowczo odradzam. 

Opis bibliograficzny książki:
Autor: Rebecca F. Kuang
Tytuł: „Wojna makowa”

Seria: „Trylogia wojen makowych”, tom 1
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Miejsce i rok wydania: Lublin 2020

Więcej informacji:
„Wojna makowa” – lubimyczytac.pl

Skip to content