Desperacka próba uratowania Moskowii

Recenzja książki „Outpost 2” Dmitry’a Glukhovsky’ego

Na początku chcę zaznaczyć, że powieść Dmitry’a Glukhovsky’ego „Outpost 2” zawiera fragmenty, które mogą być nieodpowiednie dla pewnej grupy czytelników, np. przedstawienie Jarosławia lub moment w podróży Jegora i Michelle do Moskwy. Nie chcę podawać szczegółów, aby nie zdradzać za dużo z fabuły.

W omawianej książce, w porównaniu z wcześniejszą częścią pt. „Outpost”, pojawia się jeden główny bohater – Lisicyn. Jest on dowódcą ekspedycji do Jarosławia w celu ustalenia, co się tam tak naprawdę wydarzyło.

Podczas czytania powieści szczególnie irytowało mnie kilka spraw. Jedną z nich jest zbyt wielkie uwielbienie Rosji. Niektórzy bohaterowie marzą o wielkiej Rosji, wspominają jej potęgę i próbują ją odbudować, nie myśląc o porzuceniu tej idei ze względu na spadek po swoich ojcach, tzw. ojcowiznę. Po przeczytaniu kilku rosyjskich powieści postapokaliptycznych zaczęło mnie to nużyć.

Mimo że nie miałem dużej satysfakcji z przeczytania tej książki, to muszę przyznać, że ta powieść w mojej ocenie jest dużo lepsza niż część pierwsza. „Outpost 2” odpowiada na większość pytań, jak nie wszystkie, z „Outpostu”. Zawiera dużo więcej akcji w porównaniu z pierwszą częścią.

Podsumowując, zakończenie serii w mojej ocenie jest w miarę satysfakcjonujące. Książkę przyjemnie się czyta. Poznajemy tajemnice przeszłości oraz historię, która się wydarzyła.

Możecie sami sprawdzić, jaką rolę odegra Lisicyn, jaki koniec spotka Jegora i Michelle, czy uda im się powiadomić Moskwę przed niebezpieczeństwem, a także jakie będą dalsze losy tej trójki. Tajemnicę przeszłości można odkryć tylko poprzez przeczytanie książki „Outpost 2”.

Opis bibliograficzny książki:
Autor: Dmitry Glukhovsky
Tytuł: „Outpost 2”
Wydawnictwo: Insignis
Miejsce i rok wydania: Kraków 2021

Więcej informacji:
„Outpost 2” – lubimyczytac.pl

Skip to content