Czy warto ufać magii?

Recenzja książki Wojna cukierkowa Brandona Mulla

Amerykański pisarz Brandon Mull w licznych seriach własnego autorstwa pokazuje swoje zdolności kreacji świata, magii, stworów i postaci. Książki kieruje do nastolatków, ale dorośli równie dobrze odnajdują się w jego twórczości. Cieszy się wielką sławą w wielu krajach.

Fabuła

Fabuła interesującego nas pierwszego tomu „Wojny cukierkowej”, podobnie jak w przypadku wielu innych serii, jest zrozumiała i przystępna. Wątki są rozbudowane i zakończone. Główna historia jest dokończona w następnej części.

W miarę poznawania dalszych losów bohaterów, pojawiają się nowe problemy, z którymi postacie się mierzą. Brandon Mull pokazuje, że nie boi się skrzywdzić pierwszoplanowych bohaterów, dzięki czemu wraz z nimi możemy przeżywać stresujące sytuacje.

Świat przedstawiony

Świat i magia w utworze są doskonale dopracowane. „Wojna cukierkowa” jest bardzo adekwatnym tytułem. To raczej oczywiste, że omawiana ksiażka fantasy opiera się na zaczarowanych cukierkach. Jednak dopiero podczas czytania ukazuje się wspaniałość danej magii. Kreatywność autora jest godna pochwały.

Zasady magii również są zachowane. Dodatkowo podkreślona jest podatność głównych bohaterów na dany świat. Świadczy to o tym, że postacie nie wzięły się znikąd.

Postacie

Postacie są bardzo szczegółowo opisane, zróżnicowane i można się z nimi utożsamić. Antagoniści sprawiają prawdziwe problemy – są poważnymi i mocnymi rywalami. Warto podkreślić balans zachowany pomiędzy protagonistami i antagonistami.

Protagoniści

Na początku poznajemy Johna Darta, jednak nie wiemy jeszcze, że jesteśmy wrzuceni na głęboką wodę. Głównych bohaterów stanowi grupka nastolatków. Trevor to typowy chłopak, który jest wspaniały, dobrze się z nim rozmawia i jednocześnie jest ryzykantem. Gołąb jest kujonem, który potrafi przezwyciężyć ciężką sytuację, w jakiej się znalazł. Summer to jedyna dziewczyna, która chce być traktowana podobnie jak jej koledzy. Ma chłodny osąd i nie kieruje się emocjami w chwilach stresu. Główny bohater to Nate. Chłopak dopiero przeprowadził się do miasteczka, w którym rozgrywa się akcja utworu. Dzięki niemu poznajemy cały świat od początku.

Atagoniści

Pani White, właścicielka sklepu ze słodyczami, pokazuje prawdziwą pokusę. Stawia bohaterów w ciężkiej sytuacji, kusząc ich i manipulując nimi. Pan Stott (lodziarz) pojawia się i ratuje sytuację Jednak nie na długo. Ostatecznie poznajemy ponownie Johna Darta, tylko teraz z innej perspektywy. Ujawnia on niektóre tajemnice postaci i świata. Poznanie tajemnic zwykle kojarzy się z kolejnymi problemami

Podsumowanie

Książka pokazuje historię bohaterów z wielu stron, co pomaga czytelnikowi odnaleźć się. Jego emocje też są ważne. Odbiorca stresuje się, cieszy i wymyśla sposoby rozwiązania problemów. Może również kibicować różnym postaciom, nawet tym złym.

Książka „Wojna cukierkowa” Brandona Mulla jest kolejnym ze wspaniałych tytułów jego autorstwa. Serdecznie ją polecam.

Opis bibliograficzny książki:
Autor: Brandon Mull
Tytuł: „Wojna cukierkowa”
Seria: „Wojna cukierkowa”, t. 1
Wydawnictwo: Wilga
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2007

Więcej informacji:
„Wojna cukierkowa” – lubimyczytac.pl

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skip to content