Jaki jest Bóg?

Recenzja książki „Desperacja” Stephena Kinga

Nazwisko King słyszałem wielokrotnie od znajomych, a także widziałem w Internecie, jednak dopiero po zarekomendowaniu tego amerykańskiego pisarza przez moją dziewczynę zacząłem szukać książki jego autorstwa, odpowiedniej dla mnie. Rzuciła mi się w oczy kolorowa okładka powieści fantasy „Desperacja” z interesującą grafiką lalki oraz dzikich zwierząt wokół niej. Po przeczytaniu utworu stwierdzam, że ilustracja ta nawiązuje do fabuły powieści.

Małe miasteczko w Nevadzie staje się świadkiem złowrogich wydarzeń. Z tętniącego życiem miejsca zmienia się w pustynię zamieszkałą przez skorpiony, kojoty, węże, pająki i pumy. Obok istniejącej do niedawna miejscowości znajduje się opustoszała droga, na której nietypowy policjant zatrzymuje przejeżdżające pojazdy. Dlaczego? Jakie zamiary ma wobec kierowców?

Stephen King pozwala nam poznać każdego bohatera dogłębnie, ponieważ znamy jego myśli, uczucia, a także przeszłość. Postacie są dobrze skonstruowane i różnorodne, pasują do całej powieści. Zainteresowała mnie szczególnie jedna osoba, która jest wysłannikiem samego Boga; ciekawiły mnie jej możliwości oraz „moce”.

Postać Boga pojawia już na samym początku utworu, lecz nie ma istotnego wpływu na fabułę. Dopiero po pewnym czasie zostaje nawiązana relacja między ludźmi a Bogiem, który okazuje się ich główną mocą przeciwko złu.

Fabuła jest dość skomplikowana, dopiero w połowie książki mamy więcej informacji wyjaśniających akcję. Wtedy czytanie stało się dla mnie przyjemniejsze i szybko pochłonąłem lekturę do końca.

Utwór „Desperacja” wzbudził we mnie wiele emocji zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Dominowały przede wszystkim lekki stres i zaskoczenie, ale też poirytowanie, ponieważ autor w akcję wplatał niepotrzebne wątki. Ogólnie powieść oceniam dobrze.

Skracając recenzję do kilku słów: to była moja pierwsza styczność ze Stephenem Kingiem i jestem pozytywnie zaskoczony tą książką. Mogę ją polecić każdej osobie, która jest w stanie, być może tak jak ja, zmęczyć pierwsze 100 stron, a później nie móc się od niej oderwać.

Opis bibliograficzny książki:
Autor: Stephen King
Tytuł: „Desperacja”
Wydawnictwo: Wydawnictwo Albatros
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2004

Więcej informacji:
„Desperacja” – lubimyczytac.pl

Skip to content