Chowając się w domu wroga

Recenzja książki „Gołąb i wąż” Shelby Mahurin

Książka amerykańskiej pisarki Shelby Mahurin „Gołąb i wąż ” trafiła w moje ręce dzięki koledze. Patrząc na bardzo ładną okładkę i obiecujący opis, miałam wobec niej dość duże oczekiwania. I się nie zawiodłam. Powieść opisuje związek czarownicy z łowcą czarownic, który nigdy nie powinien się pojawić, bo jak wrogowie mają się w sobie zakochać?

W przedstawionym świecie obok siebie żyją ludzie i wiedźmy – naturalni antagoniści. Ludzie palą czarownice na stosach, a one zabijają ich w akcie zemsty. Wkrótce jednak zupełnym przypadkiem łowca czarownic Reid trafia na kobietę przebraną za mężczyznę. Od razu wydaje mu się podejrzana, w końcu po co miałaby się ukrywać?

Przy ponownym spotkaniu jest zmuszony ją poślubić. Lou, żona Reida, znajduje się w środku najgorszego koszmaru, bo jak wiedźma ma przeżyć w miejscu, gdzie wszyscy są wytrenowani, by ją złapać i spalić na stosie?

Magia zaprezentowana w tej książce jest czymś, z czym do tej pory się nie spotkałam. Na swój sposób jest dość oczywista, ale umie też bardzo zadziwić. Można określić ją jednym wyrazem – wymiana. Wiedźma musi najpierw zobaczyć wzór, zapłacić za niego jakąś cenę i dopiero może go wykorzystać.

Na podstawie tego, co do tej pory napisałam na temat powieści może się wydawać, że Shelby Mahurin jest wolna od emocji. Zdarza się jednak, że czasami autorka nie panuje nad sobą. Wiedźmy wydają się zbyt potężne, tak jakby wspomniana wymiana w ogóle nie zachodziła. Tę nierównowagę wyrównują co prawda umiejętności łowców wiedźm, którzy są odporni na czary dzięki pewnej rzeczy trzymanej cały czas przy pasie.

Warto podkreślić, że pisarka bardzo dobrze pokazuje psychologię postaci. Bohaterowie są aktywni. Mają własne opinie, które zmieniają przez logiczne powody; dzięki temu są bardziej realni. W niektórych momentach byłam bardzo zmęczona i zirytowana zachowaniem Reida, aczkolwiek po przeczytaniu całej książki udało mi się sympatyzować z nim. Jego zachowanie z czasem nabiera sensu. Mam nadzieję, że ten wątek zostanie rozwinięty w kolejnych dwóch tomach.

Akcja przedstawiana jest z perspektywy Reida lub Lou, dzięki czemu książka nabiera dynamiki. Mamy dwóch protagonistów, a nie jednego jak w większości publikacji. Niektóre rozdziały jednak czytało mi się bardzo ciężko. Autorka nie umiała wyważyć akcji w obu perspektywach; w jednej była bardzo dobrze napisana, a po zmianie punktu widzenia robiło się nudno. Przez to czasami odkładałam książkę, aby powstrzymać się od pominięcia całego rozdziału, aby dojść do akcji.

Książka ma bardzo dobry potencjał. Shelby Mahurin na wysokim poziomie prowadzi wątki, mimo niektórych potknięć. Mam nadzieję, że pisarka nie zmarnuje swojego arsenału i wykorzysta go, aby seria zakończyła się z przytupem.

Opis bibliograficzny książki:
Autor: Shelby Mahurin
Tytuł: „Gołąb i wąż”
Seria: „Gołąb i wąż, t. 1
Wydawnictwo: We need YA
Miejsce i rok wydania: Poznań 2020

Więcej informacji:
„Gołąb i wąż” – lubimyczytać.pl

Skip to content