Bram Stoker naszych czasów?

Recenzja książki „Zmierzch” Stephenie Meyer

Autorka książki „Zmierzch” (oryginalny tytuł: „Twilight”), pierwszej z cyklu o tym samym tytule, dorastała w mieście Phoenix w stanie Arizona, w którym także wychowała się główna bohaterka – Bella. Stephenie Meyer ma pięcioro rodzeństwa. Imiona niektórych osób można znaleźć w publikacji.

Ale dość o autorce. Przecież interesuje was bardziej treść książki, a także czy warto ją przeczytać.

Uważam, że warto, nawet jeśli nie podoba się wam tematyka – wampiry, przede wszystkim ze względu na świat przedstawiony. Bella przeprowadza się do ojca do Seattle – bardzo pochmurnego i deszczowego miasta w stanie Waszyngton, a niemal całe życie mieszkała w gorącym i suchym Phoenix. Taka zmiana jest dla niej przygnębiająca, jednak w szkole spotka niezwykłą grupę uczniów. Wyglądają bardzo przystojnie, zachowują się dziwnie i trzymają się z daleka od wszystkich. Przypuszczacie może, że są dziećmi z jakieś bogatej rodziny i uważają innych za gorszych. Co do bogactwa, to macie rację, jednak są outsiderami, bo nie chcą przez przypadek zdradzić swojej mrocznej tajemnicy – są wampirami.

Zastanawiacie się zapewne, dlaczego powieść o wampirach uważam za ciekawą. Dlatego, że w świecie „Zmierzchu” wampiry są zupełnie inaczej przedstawione. Nie są niebezpieczne? Są! I to bardzo. Nie piją krwi? Piją! Ludzką? Oczywiście! Ale nie wszyscy. Teraz jesteście zainteresowani? Jeśli nie, to podam jeszcze jeden argument za przeczytaniem tej książki. Autorka jest uważana za Brama Stokera naszych czasów. Tak dla przypomnienia: Bram Stoker napisał powieść „Drakula” w 1897 r., czyli bardzo dawno temu, w czasach kiedy ludziom nie przychodził do głowy pomysł złagodzenia charakteru wampirów. Uczyniła to dopiero Stephenie Meyer.

Książka została wydana jakiś czas temu (nie spodziewajcie się więc smartfonów i laptopów – czas akcji: 2005 r.), ale wydarzenia, które są w niej przedstawione zapewniają, moim zdaniem, wystarczający klimat.

Sposób, w jaki autorka przedstawiła wampiry bardzo mnie zafascynował. Dzięki niemu udało mi się dotrzeć do zupełnie nowego świata. Wielka szkoda, że Stephenie Meyer nie planuje napisać piątej książki z głównej serii, a tylko poboczne – względem kluczowej historii bądź opisujące istniejące już wydarzenia z perspektywy innych postaci.

Opis bibliograficzny książki:
Autor: Stephenie Meyer
Tytuł: „Zmierzch”
Seria: „Zmierzch”, tom 1
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Miejsce i rok wydania: Wrocław 2009

Więcej informacji:
„Zmierzch” – lubimyczytac.pl

Skip to content