Bimbrownicy, demony i UFO

Recenzja książki „Faceci w gumofilcach” Andrzeja Pilipiuka

„Faceci w gumofilcach” to dziesiąty zbiór opowiadań Andrzeja Pilipiuka z cyklu o Jakubie Wędrowyczu – ekscentrycznym wiejskim egzorcyście, bimbrowniku i kłusowniku. Pilipiuk kontynuuje tutaj swoją charakterystyczną mieszankę absurdu, groteski i rubasznego humoru, która od lat bawi czytelników.

Styl autora, ze swoją specyficzną konstrukcją zdań, może przypominać prozę Andrzeja Sapkowskiego, co czyni książkę ciekawą propozycją dla fanów Wiedźmina”, poszukujących lżejszej, humorystycznej literatury.

Warto jednak pamiętać, że twórczość Pilipiuka ma swoje niuanse. Autor otwarcie określa się jako konserwatysta i monarchista, co niekiedy przebija się w opowiadaniach. Na szczęście te elementy nie dominują treści, co sprawia, że książka może trafić w gust czytelnika niezależnie od jego poglądów na te tematy.

O autorze

Andrzej Pilipiuk urodził się w 1974 roku w Warszawie. Jego rodzina pochodzi z Wojsławic, w których dzieje się większość opowiadań o wiejskim egzorcyście-bimbrowniku. Z wykształcenia jest archeologiem. Ponadto samego siebie określa jako pisarza, publicystę, niezależnego historyka oraz poszukiwacza meteorytów.

Najbardziej znany jest z cyklu opowiadań o Jakubie Wędrowyczu, którego boi się sam diabeł. Książki te są całkiem popularne, czego dowodzi fakt, że od 2005 roku w Wojsławicach są organizowane Dni Jakuba Wędrowycza”, cieszące się rosnącą popularnością.

O książce

„Faceci w gumofilcach” składają się z 11 opowiadań (2 długich i 9 średniej długości), które nie są w żaden sposób ze sobą powiązane; można czytać je nie po kolei i nie mieć mentliku w głowie. Długie opowiadania zajmują kolejno około 80 i 70 stron, a te krótsze 20-30. Ich tematyka jest bardzo różna.

Warto dodać, że na końcu każdej książki z cyklu o Jakubie Wędrowyczu znajdują się ogłoszenia drobne”. Są one parodią ogłoszeń, które ukazywały się w gazetach w latach dziewięćdziesiątych XX wieku i pierwszych latach XXI wieku; często odnoszą się do treści utworu. Nie inaczej jest i w Facetach w gumofilcah”.

Bohaterowie

Postaci jest mało, a ich imiona są polskie, przynajmniej w większości, więc nie sprawiają polskim czytelnikom problemów z zapamiętaniem. Poza tym występują też bohaterowie historyczne (choć w pewnym wypadku nazwanie jednego bohaterem może zostać źle odebrane), a nawet są wspomniane postacie z totalnie niepowiązanych z książką uniwersów oraz nawiązania do muzyki i popularnych filmów.

Znajdziemy tu ludzi z innego wymiaru, posługujących się śmiercionośnymi narzędziami, radzieckich studentów medycyny, walczących pod Stalingradem i pozyskujących zepsute zęby do muzeum, Wędrowycza z kolegą, niszczących siedziby korporacji kulami ognia oraz postapokaliptyczny krajobraz Wojsławic z niezniszczalnym golemem. W książce jest też opowiadanie wplatające postacie z innego uniwersum autora, co Pilipiuk robi dość często. Oczywiście, to tylko kilka przykładów. Chciałem tylko nakreślić ogólną wizję opowiadań, o ile takowa istnieje.

Czas i miejsce akcji

Akcja dzieje się głównie w Wojsławicach (powiat chełmski) i ich okolicach, a także w wymyślonej przez Pilipiuka miejscowości Liszków. Dokładny rok rzadko jest sprecyzowany, autor nie lubi ograniczać się czasem i miejscem akcji. Często występują też podróże w czasie.

Moja opinia

Jak już wspomniałem, Andrzej Pilipiuk ma podobny styl pisania do Andrzeja Sapkowskiego. Nie jest to dziwne, zważywszy na to, że wychowywał się na jego książkach. Wyraża się to poprzez konstrukcję zdań. Różnicą natomiast jest tematyka. Pilipiuk skupia się głównie na absurdzie i jego celem jest rozśmieszenie czytelnika. Sapkowski natomiast celuje w wywołanie u odbiorcy konfliktu moralnego; zmusza go do zastanowienia się nad działaniami „Wiedźmina pod względem moralnym.

Andrzej Pilipiuk nie zawiódł mnie jako stałego czytelnika, choć wyczułem kończące się mu pomysły. Mimo wszystko, książkę polecam każdemu z dystansem do życia i otaczającej go rzeczywistości, a już na pewno z dystansem do literatury sci-fi i fantasy. Publikacja jest także dla tych, których nudzą lektury szkolne i szukają czegoś lżejszego.

Opis bibliograficzny książki:
Autor: Andrzej Pilipiuk
Tytuł: „Faceci w gumofilcach”

Cykl: Oblicza Wędrowycza, t. 10
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Miejsce i rok wydania: Lublin 2022


Więcej informacji:
Faceci w gumofilcach” – lubimyczytac.pl

Skip to content